Somali devlet inşa sürecine Türkiye'nin etkisi ve Türk yumuşak güç kapasitesi: 2011-2019
Turkey impact of The Somali state building process and Turkish soft power capacity: 2011-2019
  1. Tez No: 644663
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Türkiye, 2000 sonrası dış politikasında, başından beri istediği değişimleri meydana getirebilecek hareket sahasını kazanmış ve kullanmaya başlamıştır. 1998 Afrika Eylem Planı'yla başlayan Afrika'yla ilişkilerin geliştirilmesi süreci Türk dış politikasında yaşanan değişimlerin bir uzantısı olarak 2005'in Afrika Yılı ilan edilmesiyle derinleştirilmiş ve 2008 yılından itibaren Afrika'yla ilişkiler ciddi bir seviyeye ulaşmıştır. 2011 yılında bahsedilen doğrultuda, 1991'den sonra devlet otoritesinin tesis edilemediği ve 21. Yüzyılın ilk kıtlığını yaşayan Somali, Türk dış politikasının hareket sahalarından biri haline getirilmiştir. İnsani diplomasi odağında başlayan Türkiye-Somali ilişkileri, yumuşak güç araçlarının kamu diplomasisi yoluyla tatbik edildiği ve devlet inşa sürecine dâhil olunan bir boyuta ulaşmıştır. Bu tezde, Türkiye'nin 2011'den günümüze kadar Somali'de yürüttüğü faaliyetlerin Somali devlet inşa sürecine etkisi araştırılmış ve Türkiye'nin yumuşak gücü Somali özelinde incelenmiştir. Türkiye'nin faaliyetlerinin etkisinin ortaya çıkartılması adına Somali tarihi geniş bir kapsamda incelenerek Somali'de etkin olan aktörlerin Somali politikaları araştırılmıştır. Türkiye'nin Somali'de yürüttüğü faaliyetler, Türkiye Yardım Modeli olarak kavramsallaştırılarak Türkiye'nin insani açıdan Somali'deki en başarılı aktör olduğu görülmüştür. Bununla birlikte Türkiye'nin faaliyetlerinin Somali devlet inşa sürecinde istenilen değişimleri elde edecek bir seviyeye henüz ulaşamadığı anlaşılmıştır. Aynı zamanda Türkiye'nin Somali'de barışa ulaşılması ve devlet otoritesinin egemen kılınması adına Somalililer nezdinde sahip olduğu olumlu görüntüsünün kendisine Somali'de başka bir aktörün sahip olmadığı bir hareket sahası sunduğu görülmüş ve yapılması iktiza edenin faaliyetlerin derinleştirilerek sürdürülmesi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within its foreign policy after 2000, Turkey begun to utilise the manoeuvre area which wanted all along. The process of promoting relations with Africa,starting with Africa Action Plan in 1998, has deepened through the announcement of 'Year of Africa' in 2005 and these relations has reached a serious level since 2008. Accordingly, Somalia, failing to establish its state authority after 1991, became one of the manoeuvre areas of Turkish foreign policy in 2011. The relations between Turkey and Somalia beginning with the focus of humanitarian diplomacy has reached such a level that soft power instruments are applied through public diplomacy and countries got involved in the process of state building. In this thesis, impact of the activities done by Turkey in Somalia since 2011 on the state building process and the soft power of Turkey is examined. In order to ascertain the impact of the activities of Turkey, history of Somalia is examined in a large scale and policies of the agents in Somalia are enquired. Activities of Turkey are conceptualised as Turkey's Assistance Model and it is seen Turkey is the most prospering agent in Somalia by humanitarian means. However, activities of Turkey have not reached a level to achieve the willed changes in the state building process yet. Also, the positive image of Turkey before Somalians is submitting Turkey a manoeuvre area that any other agent hasn't got to peacebuilding and establishing a sovereign state authority. It has been determined mentioned activities should be maintained by deepening.