Periodontitis şiddettinin yaşam kalitesindeki değişim üzerine etkisinin ağız sağlığı etki ölçeği (OHIP-14) ve dental hijyen korku skalası (DHKS) ile ilişkilendirilerekincelenmesi
Examining the effect of periodontitis severity on the change in quality of life by associating it with the oral health impact scale (OHİP-14) and dental hygiene fear scale (DHKS)
- Tez No: 644744
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada kronik periodontitis şiddetinin yaşam kalitesindeki değişim üzerine etkisinin demografik faktörler ve diş hekimliği uygulamalarına karşı gelişen korkuyla ilişkilendirilerek incelenmesidir. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniğine tedavi amacıyla başvuran sistemik sağlıklı, 18 yaşından büyük 999 bireye sosyodemografik veriler ve oral hijyen alışkanlıklarını değerlendiren anket formu, OHIP-14 ve DHKS içeren form doldurtuldu. Bu bireylerin periodontal durumlarını belirlemek amacıyla plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), cep derinliği (CD) ve klinik ataşman seviyesi (KAS) ölçümleri yapılarak sağlıklı, başlangıç-orta periodontitis, şiddetli-ilerlemiş periodontitis olmak üzere üç gruba ayrıldı. Bireylerin periodontal durumu, yaşam kalitesi ve diş hekimi korkusunun ilişkisi değerlendirildi. Değerlendirilen bireyler arasında medeni durum, eğitim durumu ve aylık gelir ile yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur ancak cinsiyet ile yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kronik periodontitis şiddetiyle ile OHİP-14 değerlerinde artış gözlenmiştir. Yaşam kalitesinin periodontal hastalık şiddetiyle, sosyodemografik faktörlerden ağız bakım alışkanlıklarının yetersizliğiyle düşüş meydana geldiği gözlenmiştir. OHIP-14 ve DHKS değerleri arasında pozitif korelasyon belirlendi. Yaşam kalitesi ile kronik periodontitis arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Yaşam kalitesi ile medeni durum, eğitim durumu, aylık gelir, yaş, ağız bakım alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diş hekimi korkusuyla yaşam kalitesi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of chronic periodontitis severity on the change in quality of life by associating it with demographic factors and fear of dentistry practices. Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Dentistry, a questionnaire form evaluating sociodemographic data and oral hygiene habits with OHIP-14 and DHKS forms, was filled for 999 individuals aged 18 years who applied to the Periodontology Clinic for treatment. In order to determine the periodontal status of these individuals, plaque index (PI), gingival index (GI), pocket depth (CD) and clinical attachment level (KAS) were measured and divided into three groups as healthy, Initial- Moderate periodontitis and severe-advanced periodontitis. Periodontal status of individuals, quality of life and relationship between fear of dentist were evaluated. There was a significant relationship between the individuals evaluated, marital status, educational status and monthly income and quality of life, but no significant relationship was found between gender and quality of life. An increase in OHIP-14 values was observed with the severity of chronic periodontitis. It has been observed that the quality of life decreases with periodontal disease severity, insufficiency of oral care habits, which are among the sociodemographic factors. A positive correlation was determined between OHIP-14 and DHKS values. A significant relationship was observed between quality of life and chronic periodontitis. A significant relation was found between quality of life and marital status, educational status, monthly income, age, and oral care habits. A positive relationship was found between dentist fear and quality of life.