Avrupa borç krizinin aşılmasında otomatik dengeleyicilerin rolü
The role of automatic stabilizers in overcoming the European debt crisis
- Tez No: 644743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT BALIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ekonomi yavaşladığında harcamaları artıran veya vergileri azaltan, yasa koyucuların müdahalesi olmaksızın hükümet bütçelerine yerleştirilmiş mekanizmalar olan otomatik dengeleyiciler, uzun bir süre ihmal edilmiştir. Krize kadar olan yaklaşık 20 yıllık süreçte haklarında az bir çalışma yapılan otomatik dengeleyiciler, küresel finansal krizden sonra tekrar gündeme gelmiştir. Yaşanan krizin ardından, otomatik dengeleyicilerin ekonomik dengenin sağlanmasındaki etkileri daha kapsamlı çalışmalarla ortaya konmaya çalışılmıştır. Otomatik olarak devreye girmeleri nedeniyle çalışmaları için herhangi bir ek müdahale gerektirmeyen otomatik dengeleyiciler, yürürlüğe konmuş politikalara yerleştirilmişlerdir. Ekonomide yaşanan şoklara karşı gelir ve talep dengelemesinin yanı sıra gelir dağılımının dengelenmesinde de kendilerinden faydalanılan otomatik dengeleyiciler, Avrupa Borç Krizi süresince ülkelerin kullandığı mali araçlardan olmuşlardır. Bu çalışmada, Avrupa Borç Krizi süreci incelenmiş ve otomatik dengeleyicilerin borç krizi esnasındaki etkinliği irdelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, otomatik dengeleyicilerin, borç krizi sırasında Avro Bölgesinde yer alan ülkelerin gelir ve taleplerinin dengelenmesi ile gelir dağılımlarında yaşanan bozulmaların azaltılmasında etkili oldukları görülmüştür. Ancak, bu etkilerin ekonomik yapılarındaki farklılıklar nedeniyle ülkeler arasında ciddi farklılıklar gösterebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Automatic stabilizers, which are mechanisms embedded in government budgets without the intervention of legislators, that increase spending or reduce taxes when the economy slows down, have been neglected for a long time. Automatic stabilizers, about which little work had been done in the 20 years until the crisis, came back to the agenda after the global financial crisis. After the crisis, the effects of automatic stabilizers in achieving economic stability have been tried to be revealed with more comprehensive studies. Automatic stabilizers, which do not require any additional intervention to operate because they are automatically activated, are embedded in the policies that have been enacted. The automatic stabilizers, which have been benefited to stabilize income and demand as well as income distribution against shocks in the economy, were among the fiscal instruments used by countries during the European Debt Crisis. In this study, the European Debt Crisis process and the effectiveness of automatic stabilizers during the debt crisis have been examined. As a result, it has been observed that automatic stabilizers were effective in stabilizing the income and demands of countries in the Euro Area during the debt crisis and reducing the deterioration in income distribution. However, it has been determined that these effects may vary significantly among countries due to differences in their economic structures.