Türkiye'de blok listeli D'Hondt seçim sistemine alternatif seçim sistemi: Dar bölgeli seçim sistemi
Alternative electoral system to the block-listed D'Hondt electoral system in Turkey: Narrow-zone electoral system
  1. Tez No: 644787
  2. Yazar: SÜLEYMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, seçim sistemleri ile ilgili temel bilgiler ışığında Türkiye'de uygulanan blok listeli D'Hondt nispi temsil seçim sisteminin sakıncalarını belirterek ona alternatif olabilecek seçim sisteminden bahsetmek olacaktır. Demokratik olan rejimlerde seçimler, yönetenler ve yönetilenler arasındaki ilişkileri düzenleyerek siyasi iktidarın meşruiyetini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla 16 seçim sistemleri, hem meşruiyet sağlayabilen hem de seçmenle seçilen arasındaki ilişkiyi düzenleme konusunda önemli bir araçtır. Yönetenler ve yönetilenler arasındaki ilişkiler, seçim sistemlerine göre farklılık arz etmektedir. Örneğin, milletvekilliği genel seçimleri için Türkiye'de tek başına uygulanan blok listeli nispi temsil seçim sisteminde; seçmen-seçilen arasında kopuk ilişki, temsilcinin seçmene karşı sorumsuzluğu, seçim çevresinin sorunlarına değinilmemesi ve diğer olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir. Seçim çevrelerindeki seçmen sayılarının mümkün olduğunca birbirine yakın olması, seçim bölgesindeki sorunların daha iyi anlaşılması, adayın kalitesini yükseltmesi gibi hususlar dar bölge esaslı seçim sistemi bakımından önem arz etmektedir. Dar bölge sistemi; İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, Avustralya ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır. Bu sistem, Türkiye'de uygulanan blok listeli D'Hondt nispi temsil seçim sistemine kıyasla; seçmen-temsilci arası ilişkiyi arttırmasına, yasama kariyerciliğinin engellenmesine, parti yerine aday esaslı tercihin yapılmasına, temsilcisinin niteliğini arttırabilmesine ve bölgeyi daha iyi tanıyacak temsilcilerin seçilmesine olanak sağlayabilir. Dar bölgeli seçim sistemine nispi temsil desteğiyle de parti disiplini sağlanabilir, hükümet ile meclise ihtiyaç duyulan teknokrat kadro oluşabilir ve temsilde adalet ilkesi korunabilir. Bu çalışmada yeni hükümet sistemi, seçim sistemiyle ilgili akademik kaynaklar, Türkiye'de seçim sistemi tartışmaları, Türkiye'nin demokrasi geçmişinde yaşadığı seçim deneyimleri, yürürlükteki seçim sistemi gibi hususlar dikkate alınarak milletvekili genel seçimi için Türkiye özelinde uygun seçim sistemi önerisi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study will be to explain the drawbacks of the block-listed D'hondt relative representation electoral system applied in Turkey in the light of the basic information about electoral systems. Elections in democratic regimes help to gain the legitimacy of political power by regulating the relations between those who govern and those who govern. Electoral systems are therefore an important tool, both capable of providing legitimacy and in regulating the relationship between the voter and the elected. The relations between those who govern and those who govern differ according to electoral systems. For example, in the block-listed relative representation electoral system applied alone in Turkey for parliamentary general elections; the disjointed relationship between the voter and the elected, the representative's irresponsibility towards the voter, the failure to address the problems of the electoral environment, and other adverse situations may occur. The fact that the number of voters in the election circles is as close together as possible, better understanding of the problems in the constituency, and improving the quality of the candidate are important in terms of the narrow district based electoral system. The narrow zone system is implemented by various methods in developed countries such as England, United States, France, Germany, Australia and Canada. This system is compared to the block-listed d'hondt relative representation electoral system implemented in Turkey; it can increase the relationship between the voter and the representative, prevent legislative careerism, make a candidate-based preference instead of party, increase the quality of the representative and elect representatives who will know the region better. With the support of relative representation to the narrow-zone electoral system; can be achieved party discipline, can be formed the technocrat cadre needed for the government and Parliament and can be maintained the principle of fairness in representation. In this study, an appropriate election system will be proposed in Turkey for the general election of Deputies by taking into consideration the issues such as the new government system, academic sources related to the election system, discussions on the election system in Turkey, election experiences in Turkey's Democratic past, and the current election system.