Yabancı dil öğretim materyalleri ile donatılmış ilkokullardaki dil öğretimine ilişkin öğretmen, öğrenci ve yönetici görüşleri
Opinions of teachers, administrators and students on language teaching in primary schools equipped with foreign language teaching materials
- Tez No: 644786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN BANGİR ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı; Yabancı dil öğretim materyalleri ile donatılmış ilkokullardaki dil öğretimine ilişkin öğretmen, öğrenci ve yönetici görüşlerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde yabancı dil öğretim materyalleri ile donatılmış özel sınıfı olan devlete bağlı ilkokullarda (ölçütlere uyan 4 okul) çalışan İngilizce öğretmenleri (7), bu okullardaki yöneticiler (8) ve her biri 120 kişiden oluşan 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri (360) oluşturmuştur. Öğrencilerden 203'ü kız, 157'si erkek'tir. Öğrenciler maksimum çeşitlilik oluşturacak şekilde farklı kademelerden eşit sayıda seçilmiştir. Araştırma betimsel tarama modelinde yapılmış ve karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri için oluşturulan anket uzman görüşü alınarak araştırmacının kendisi tarafından geliştirilmiştir. Araştırmanın nitel verileri için; uzman görüşleri doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşmeler, öğrenciler, öğretmenler ve yöneticilerle birebir araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırmanın nicel verileri için betimsel istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Nitel veriler için ise içerik analizi yapılmıştır. Sonuçlar özetle şöyledir: İlkokul öğrencilerinin, öğretmen ve yöneticilerin yabancı dil öğretim materyalleri ile donatılmış ilkokullardaki dil öğretimine ilişkin genel görüşleri incelendiğinde, öğrencilerin çoğunluğu İngilizce sınıfın duvarlarına kaplanmış görsel materyallerin İngilizce öğrenmelerine katkısı olduğunu belirtmişlerdir. İngilizce şarkılar ve videolar öğrencilerin İngilizce öğrenmelerini ve hatırlamalarını kolaylaştırmıştır. Sınıftaki kümelenmiş ve U oturma düzeni, öğrencilerin öğretmen ve arkadaşlarıyla etkileşimi artırmış ve derse katılımlarını kolaylaştırmıştır. Öğrenciler ve öğretmenler derste maske, giysi, peruk, vb. 2-3 boyutlu materyaller kullanarak İngilizce diyaloglar oluşturmanın öğrencilerin İngilizce öğrenmelerini kolaylaştırdığını ve yaparak yaşayarak öğrenmeye yardımcı olduğunu düşünmektedir. Kart, eşleştirme ve dijital oyunlar oynamanın öğrencilerce sevildiği araştırmanın diğer sonuçlarındandır. Katılımcılar, derste çoklu ortam kullanılmasının yanında okulun merdivenlerinin ve İngilizce sınıfının, görsel öğretim materyalleri ile donatılmış olmasının ders saattinin daha etkin ve verimli kullanılmasına fırsat sağladığını belirtmişlerdir. Ek olarak, öğretmen ve yöneticiler, İngilizce ders saatinin artırılmasının ve öğretme-öğrenme ortamlarının yabancı dil öğretim materyalleri ile donatılmasının kalıcı ve verimli öğrenmeye olan önemine dikkat çekmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the opinions of teachers, students and administartors on language teaching in elemantary schools equipped with foreign language teaching materials. The study group of the research consists of English teachers (7) and administrators (8) working at state-affiliated elemantary schools (4 schools meet the criteria) that have language classes equipped with foreign language teaching materials and students (360) in these schools. The students were selected on an equal number of different levels to create maximum diversity. The research was made in descriptive survey model and composite pattern was used. The survey for the quantitative data of the study was developed by the researcher by taking the expert opinions. For the qualitative data of the research; semi-structured interview form was prepared in accordance with the expert opinions. Interviews were conducted to students, teachers and administrators one-to-one by the researcher. Descriptive statistical methods were used for the quantitative data of the study. Content analysis will be conducted for qualitative data. As a result of the analyzes, it is observed that 120 students from each the 2nd and 3rd and 4th grades participated in the study and the when the demographic characteristics of the students included in the research were examined, it was observed that 196 of them are female and 154 of them are male. The results are summarized as follows: When general opinions of students, teachers and administrators on language teaching at primary schools equipped with foreign language teaching materials are analyzed, the majority of the students stated that visual materials covered on the walls of the English class contribute to learning English. English songs and videos make it easy for students to learn and remember English. Clustered and U seating arrangement in the classroom increased the interaction of the students with teachers and friends and facilitate their participation in the class. Students and teachers believe that creating English dialogues with using mask, clothes, wigs, using 2-3 dimensional materials etc. in the course make it easier for students to learn English and help them to learn by doing. Cards, matching and playing digital games are among the other results of the study. Participants stated that besides the use of multimedia in the course, the school's stairs and English class equipped with visual teaching materials provide an opportunity to use the lesson time more effectively and efficiently. In addition, teachers and administrators highlighted the importance of increasing English lesson time and equipping learning-teaching environments with foreign language teaching materials for permanent and efficient learning.