Evaluation of nutritional knowledge levels in pre-op and POST-op period of bariatric surgery patients
Bariatrik cerrahi hastalarının PRE-op ve POST-op dönemde beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 644797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bursa'da özel bir hastanenin cerrahi polikliniğine obezite cerrahisi için başvuran bireylerde preoperatif ve postoperatif 6.ayda beslenme bilgi düzeyini karşılaştırmak ve beslenme bilgi düzeyi ile diyetisyen takibi ve kilo verimi arasındaki ilişkiyi karşılaştırmaktır. Çalışma Ocak 2019 – Haziran 2019 arasında dahil edilme kriterlerine uygun 34 kişi ile yürütülmüştür. Bireylerin beslenme bilgi düzeylerini saptamak amaçlı 'Genel Beslenme Bilgi Anketi' kullanılmıştır. Antropometrik özellikler olarak kg ve boy bilgisi; sosyodemografik özellikler olarak ise anketin son kısmında bulunan ve yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu gibi bilgiler alınmıştır. Çalışma sonuçlarında ise postoperatif 6.ayda beslenme bilgi düzeyinin arttığı saptanmıştır (p0.05). Çalışma sonucunda literatürle uyumlu ve hatta daha yüksek oranda bireylerde 6.ayda fazla kilonun kaybı (EBWL) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the nutritional knowledge level of patients in preoperative and 6.postoperative months and the relationship between nutritional knowledge and dietitian follow-up and weight loss in individuals who applied to the surgical outpatient clinic of a private hospital in Bursa for obesity surgery. The study was conducted with 34 people who meeting the inclusion criteria between January 2019 and June 2019. For determination of the nutritional knowledge levels of individuals, 'General Nutrition Information Questionnaire', was used. Weight and height information as anthropometric properties; as for socio-demographic characteristics, information such as age, gender, marital status, and working status in the last part of the questionnaire were taken. It was determined that the nutritional knowledge level increased at the postoperative 6th month (p0.05). It was determined that there was more excess body weight loss (EBWL) in the 6th month in individuals who are compatible with the literature and even higher.