1246 (1831) tarihli 3463 numaralı Nüfus Defterine göre Ereğli'ye bağlı köy ve mahallelerin nüfusu (Sayfa 76-141)
The population of Eregli villages and neighbourhoods according to 1246 (1831) dated and 3463 numbered Population Registry (page 76-141)
  1. Tez No: 644910
  2. Yazar: SUHEYLA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Tarih, Demography, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada 1831 tarihli 3463 numaralı nüfus defterine dayanılarak Ereğli'ye bağlı köy mahallelerin nüfusu ve demografik yapısı hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. 1831 tarihinde Ereğli'de hane esaslı ve sadece erkek nüfusu baz alan bir sayım gerçekleştirilmiştir. Bu sayıma kadın nüfus dahil edilmediği için kesin bir nüfus sayısı söz konusu değildir. Sadece erkek nüfus sayımı yapılmasının temel nedeni ise vergi mükelleflerini ve askere alınacak kişileri tespit etmektir.Ayrıca Ereğli'nin, Ereğli ve çevresinin tarihsel gelişimi, Ereğli'nin idari yapısı, Ereğli ve çevresinde bulunan yerleşim yerlerinin nereler olduğu ve bu yerleşim yerleri ile olan etkileşimi hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. İncelenen 1831 tarihli nüfus defterinin özellikleri, defterin içeriği, defterin sayfa sayısı yapılan araştırma neticesinde ortaya konulmuştur. 1831 tarihli nüfus defterinde Ereğli'de bulunan hane sayısı, hanelerde yaşayan erkek ve çocuk sayısı, babalarının isimleri, Ereğli'de ikamet eden insanların kullandıkları lakaplar, yaş aralıkları gibi özelliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada 1831 yılında Ereğli'nin köy ve mahallerinde bulunan insanların kişisel ve fiziksel özellikleri de dikkate alınarak kullanılan lakapların da tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada kişilerin meslekleri, dini ve sosyal statü belirten unvanları da ortaya konulan bir diğer konu olmuştur.Araştırmada ele alınan Ereğli'nin köy ve mahalleleri Konya Vilayeti'ne bağlıdır. Deftere yönelik olan çalışmada ortaya konulan bilgiler açığa çıkarılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to give information about the population and demographic structure of Ereğli based on the population book numbered 3463 dated 1831. In 1831, a household-based and only male population-based census was conducted in Ereğli. Since the female population is not included in this census, there is no exact number of population. The main reason for the only census is to identify taxpayers and recruiting people.In addition, it is aimed to give information about the historical development of Ereğli and its surroundings, the administrative structure of, where the settlements in and its surroundings are and their interaction with these settlements. The characteristics of the 1831 population book, the content of the book, the number of pages of the book have been revealed as a result of the research. In the registry of 1831, it was aimed to determine the characteristics such as the number of households in Eregli, the number of men and children living in households, the names of their fathers, nicknames used by people residing in Eregli, and age ranges.In this study, it was aimed to identify the nicknames were used in 1831 by considering the personal and physical characteristics of the people in the villages and neighborhoods of Ereğli. In addition, the subject of professions, religious and social status, which is the subject of the study, was another topic. The villages and neighborhoods of Ereğli, which are discussed in the study, are connected to Konya Province. The villages and neighborhoods located here were recorded in the registry number 3463 in the census conducted in 1831. The information revealed in the ledger study was exposed and evaluated.