Sağlık alanında kamu özel ortaklıkları: Türkiye üzerine bir inceleme
Public-private partnerships for health sector: A study on Turkey
- Tez No: 644909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KIZILTAŞ UZUNALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Liberal anlayış ile birlikte yabancı sermaye yatırımlarının rolü özellikle 1980'li yıllardan itibaren ülkelerin kalkınma politikaları içinde gittikçe daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Bilhassa gelişmekte olan ve/veya gelişmemiş ülkelerin sermaye kıtlığı göz önünde bulundurulacak olursa, liberal anlayış ile sermaye kıtlığı çeken ülkelerin sorunlarının ortadan kalkacağı ve diğer makroekonomik göstergeler üzerinde bunun olumlu etki oluşturacağı izlenimi oluşmuştur. Devletlerin kamu hizmetlerinin finansmanında alternatif yöntemler arayışı ile özel sermaye ile arasında yaptığı sözleşme sonucunda ortaya çıkan kamu özel ortaklıkları, devletlerin kısa vadede hizmet sunumunu gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Sağlık sektöründe, kamu özel ortaklıkları hizmet sunumu itibariyle verimsiz kalmaktadır. Sağlık bir vatandaşlık hakkı ve temel insan haklarından biri olması dolayısıyla tam kamusal mal niteliğindedir. Piyasa içerisinde metaya dönüştürülmesi hizmete erişimde eşitsizliğe neden olacaktır. Bu çalışmanın amacı, KÖO modelini açıklamak ve KÖO modeli ile sağlık hizmeti üretiminin avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymaya çalışmaktır. Çalışmada örnek olay araştırması için 2019 yılı itibariyle faaliyetini devam etmekte olan Türkiye'deki on şehir hastanesine ilişkin ulaşılabilen veriler kullanılmıştır. Bu veriler ile sağlık sektöründe KÖO modellerinin verimliliği kamu maliyesi açısından incelenmektedir. Çalışma, kamu hizmeti kavramının ve sunumunun tarihteki evriminden başlamaktadır ve sağlık hizmetlerinin sunumu özeline indirgenmektedir. Zaman içerisinde kamu hizmetlerinin sunumunun bir kısmının özel sektöre devredilmesiyle sağlıkta özelleştirme kavramı ortaya çıkmıştır. Sağlık hizmetinin sunumunda günümüzdeki alternatif yöntemlerden birisi ise KÖO modelidir. Çalışmada önce, dünyadaki sağlık sektöründe gerçekleşen kamu özel ortaklıkları incelenmektedir. Bu doğrultuda da sağlık hizmetleri kalitesi açısından seçilen ülkeler: Fransa, Birleşik Krallık, Avusturalya, Filipinler, Hindistan, Norveç ve Singapur'dur. Çalışma içerisinde seçilen ülkelerin sağlık sistemleri ve sağlık sistemi içerisinde var olan kamu özel ortaklık projeleri incelenmiştir. Seçilen dünya ülkelerinin sağlık sistemleri ve sağlık sistemleri içerisinde var olan kamu özel ortaklıkları, Türkiye'de var olan projelerle karşılaştırılmıştır. Çalışmanın son aşamasında Türkiye'de 2019 yılı sonu itibariyle faaliyette olan şehir hastaneleri hakkındaki mevcut araştırmalar ve Sayıştay raporlarına yer ele alındıktan sonra, tarafımızca resmi kaynaklardan elde edilen şehir hastanelerine ilişkin bazı maliyet unsurları derlenmiştir. Elde edilen bu verilerden maliyet araştırılması yapılmıştır. Çalışma incelemesinde hastanelerin toplam fiziki maliyetleri hesaplanmıştır. Bu maliyet içerinde yapılacak olan hastanenin arazi bedelleri ve kapatılan hastanelerin arazi bedelleri dâhil edilmiştir. Ayrıca şehir hastanelerinin ulaşım maliyetleri de hesaplanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda modelin kazanımları ve maliyetleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulardan yararlanılarak, Türkiye'de sağlık sektörü içerisinde kamu özel ortaklıklarının etkin ve verimli olup olmadığı tartışılmıştır. Bu alandaki kamu yararının ençoklaştırılabilmesi için için öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
With the liberal comprehension, the role of foregin capital investments has become progressively significant in the development policies of countries since 1980. Considering capital scarcity of especially developing and undeveloped countries, the impression is that problems of the countries having a liberal comprehension with capital scarcity will be overcome and that the result of this will influence macroeconomic indicators positively. The Public- Private-Partnerships that emerged as a result of the agrement of the states with the private equity due to their eschewing the financing of the servives enable the states to actualise their services in the short term. On the contrary, services performed by publicprivate partnerships in the health sector remain inecifient. Since health is a citizen's right and also one of the basic human rights, it's regarded as a public good. Its transformation into a commodity within the market leads to inequality in access to services. The purpose of this study is to explain the PPP model and to reveal the advantages and disadvantages of PPP model and healthcare production. This study case for the ongoing research activities for the year 2019 was used for the data can be accessed on the city hospital in Turkey. With these data, the efficiency of PPP models in the health sector is analyzed in terms of public finance. The study starts from the evolution of the concept of public service and its delivery in history and is reduced to the specialization of the delivery of health services. Over time, the concept of privatization in health emerged with the transfer of some of the public services to the private sector. One of the alternative methods available today in the delivery of healthcare is the PPP model. In this study, first public private partnerships in the health sector in the world are examined. In this regard, the countries selected in terms of healthcare quality are: France, the United Kingdom, Australia, the Philippines, India, Norway and Singapore. Public private partnership projects in the health systems and health systems of the selected countries were examined. in selected countries in the world have their health systems and health systems, which are public-private partnerships, which have been compared with projects in Turkey. In the final stage of the study to criticism about the city hospitals that are in service in Turkey it is given to research and the Court of Auditors report. From these data obtained, cost research was made in the study. In the study examination, the total physical costs of the hospitals were calculated. Land costs of the hospital to be built within this cost and land costs of the hospitals closed are included. In addition, transportation costs of city hospitals were calculated. As a result of the research, the benefits and costs of the model were compared. This study, Turkey is concerned that the public-private partnership in the health sector is to be effective and efficient. It develops recommendations to maximize public interest.