Antioxidant capacities and bioactive compounds of novel thermo-tolerant green microalgae
Isıl dirençli yeşil mikroalglerin antioksidan kapasitesi ve biyoaktif bileşikleri
  1. Tez No: 644946
  2. Yazar: ONUR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Reaktif oksijen türlerinin (ROT) hücresel aktivite ve oksidatif stres sonucunda hücre içerisinde yüksek miktarlarda birikmesi, kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı birçok kronik dejeneratif hastalıkla ilişklidir. Canlı organizmalar oksidatif stresin etkileri ile baş edebilmek için enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidan savunma sistemlerine sahip olmasına rağmen yine de dış kaynaklı antioksidanlara ihtiyaç duymaktadır. Meyve ve sebzeler en etkili antioksidan kaynağı olmasına karşın mikroalgler gibi alternatif antioksidan kaynakları da araştırılmaktadır. Bu çalışmada, üç farklı ısıl dirençli yeşil mikroalg türünden elde edilen solvent ekstraklarının (Scenedesmus sp. ME02, Hindakia tetrachotoma ME03 ve Micractinium sp. ME05) antioksidan kapasiteleri, toplam fenolik, flavonoid ve karoten içerikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accumulation of reactive oxygen species (ROS) at high levels in cells as a result of normal cellular activities as well as exposure to oxidative stress is attributed to many chronic degenerative diseases and conditions in humans including cardiovascular diseases, cancer and aging-related conditions such as Alzheimer's disease. Although living organisms are equipped with enzymatic and non-enzymatic antioxidant defense systems to counteract the adverse effects of oxidative stress, yet they rely on exogenous sources of antioxidants for additional support. Despite, fruits and vegetables are the predominant sources, alternative sources of antioxidants such as microalgae are also being explored. In present study, novel thermo-tolerant green microalgal strains, Scenedesmus sp. ME02, Hindakia tetrachotoma ME03 and Micractinium sp. ME05, were evaluated for their antioxidant capacities, total phenolic, flavonoid and carotenoid contents in various solvent extracts.