Süt sığırcılığı için genetik ıslaha konu olabilecek özellikler üzerinde biyo-ekonomik bir analiz
A bio-economic analysis on features genetic breeding for dairy breeding
  1. Tez No: 644945
  2. Yazar: BATUHAN BİLGE ELERSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Trakya'da bulunan süt sığırcılığı işletmelerinde genetik ıslaha konu fonksiyonel ve üretim özellikleri temelinde hayvan birimi başına gelir ile gider kalemleri kullanılarak biyoekonomik fonksiyonları incelenmiştir. Modellemede kullanılan biyolojik ve teknik parametreler literatürden derlenmiştir. Bir özelliğin ekonomik değeri hesaplanırken, diğer tüm özelliklerin sabit kaldığı varsayılmış ve özellikteki %1'lik değişimin toplam karlılığa etkisi ortaya konmuştur. Ekonomik katsayı; genetik standart sapma ve ekonomik değerin çarpımıyla elde edilmiştir. Fenotipik varyans ve kalıtım dereceleri çarpımından, genetik standart sapma elde edilmiştir. Pozitif yönde yapılan nispi değişimlerde hayvan başına net gelirlerin gözlemlendiği bu çalışmada, özellikle süt verimine ilişkin değerlerde belirgin bir artış izlenmiştir. Yıllık gelir; süt satışı, buzağı satışı ve reforme (kasaplık) inek olarak incelenmiştir. İşletme yıllık gelirinde, en yüksek getirisi olan kalem %80,15 ile süt satışı olmuştur. Bunu reforme inek ve buzağı satışı sırasıyla; %10,3 ve %9,55 ile izlemiştir. Yıllık gider maliyetlerine bakıldığında, bu maliyetlerin %72,5'ini yem maliyetleri oluşturmaktadır. Özelliklerde yapılan %1'lik nispi değişim sonrası, süt verimi 3.891,83TL'lik artış ile diğer özellikler arasından farklılaşmıştır. Sürü ömrü, buzağılama aralığı, ilk buzağılama yaşı, süt verimi, buzağı ölümleri ve inek ölümlerinin ekonomik değerleri sırasıyla; 25,12TL, 18,53TL, 1,62TL, 74,39TL, 3,03TL ve 1,44TL olarak bulunmuştur. Sürü ömrü, iki buzağılama arası süre, ilk buzağılama yaşı ve süt verimi için hesaplanan ekonomik katsayıların nispi dağılımı sırasıyla; %1,08, %0,388, %0,08 ve %98 olmuştur. Çıktılardan elde edilen marjinal ekonomik değerler ve ekonomik katsayılar, bir ıslah programı hazırlanırken ekonomikliliğin hesaplanması ve kümülatif damızlık değeri ya da indeks oluşturulmasına yardımcı olarak kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
In this study, bioeconomic functions have been investigated by using income and expense items per animal unit based on the functional and production characteristics of genetic breeding in dairy cattle farms in Thrace. Biological and technical parameters used in modeling are compiled from the literature. While calculating the economic value of a feature, all other features are assumed to be constant and the effect of 1% change in the feature to the total profitability is revealed. Economic coefficient; obtained by multiplying genetic standard deviation and economic value. Genetic standard deviation was obtained from the product of phenotypic variance and heredity degrees. It has been observed that milk yield increased significantly after these improvements. Annual income was analyzed as milk sales, calf sales and reformed (butchery) cows. In the annual income of the enterprise, the item with the highest return was milk sales with 80.15%. This is the sale of reformed cows and calves; It followed with 10.3% and 9.55%. Considering annual expenditure costs, 72.5% of these costs constitute feed costs. After 1% relative change in traits, milk yield has differentiated from other features with an increase of 3,891,83₺. The economic values of herd life, calving interval, first calving age, milk yield, calf deaths and cow deaths are; It was found as 25.12TL, 18.53TL, 1.62TL, 74.39TL, 3.03TL and 1.44TL. The relative distribution of economic coefficients calculated for herd life, time between two calving, first calving age and milk yield are respectively; 1.08%, 0.388%, 0.08% and 98%. The marginal economic values and economic coefficients obtained from the outputs can be used to help calculate the economy and create a cumulative breeder value or index when preparing a breeding program.