Social cost benefit analysis of bosphorus tube tunnel and İstanbul metro system
Boğaz tüp geçişi ve İstanbul metro sisteminin sosyal payda, maliyet analizi
  1. Tez No: 64496
  2. Yazar: ŞAFAK TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Boğaz Tüp Geçişi ve İstanbul Metro Sistemi'nin Sosyal Maliyet Fayda Analizi Şafak Topal Bu tez, İstanbul şehir içi ulaşımı için çok önemli olan iki ulaşım projesinin çevresel, ekonomik, ve finansal fizibilitelerini değerlendirmektedir. Boğaz Tüp Geçişi, Sirkeci ve Haydarpaşa'daki mevcut demiryolu şebekelerini Boğazın altından birleştiren bir bağdır. İstanbul Metro Sistemi ise, Taksim'i batıda Topkapı'ya ve kuzeyde 4.Levent'e çoğunlukla yeraltından bağlayan, bir kuzey-güney demiryolu koridorudur. Her iki alternatifin çevre ve istihdam üzerinde meydana getirecekleri etkilerin değerlendirildiği ve bu etkilerin parasal değerlerinin hesaplanabilmesi için bir çerçevenin oluşturulduğu, çevresel analiz bu tezin en önemli katkısıdır. Ekonomik analizde, hangi alternatifin ulusal ekonomiye daha fazla katkı sağlayacağı belirlenirken Little-Mirrlees proje değerlendirme yöntemi kullanılmıştır. Seçim kriterleri olarak Net Bugünkü Değer, İç Verim Oranı ve Fayda/Maliyet Oranları hesaplanmış, ancak nihai tercihte Net Bugünkü Değer kriteri esas alınmıştır. Finansal analizde, beklenen gelirler, beklenen finansal maliyetlerle karşılaştırılmış ve geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, önceliğin İstanbul Metro Sistemi alternatifinin tamamlanmasına verilmesi kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social Cost-Benefit Analysis of Bosphorus Tube Tunnel and Istanbul Metro System by Şafak Topal This thesis evaluates the environmental, economic and financial feasibilities of two transportation alternatives, both important to the future of urban transportation in Istanbul. The Bosphorus Tube Tunnel is a largely underground trans-Bosphorus link between existing rail facilities at Sirkeci and Haydarpaşa. İstanbul Metro System via Taksim is a predominantly underground north-south rail corridor connecting Taksim to Topkapi in the west and Taksim to 4* Levent in the north. The most important contribution of the thesis is in the environmental analysis, where environmental and employment impacts of each alternative are assessed and a framework for further studies to monetarize these impacts is established. In economic analysis, the Little-Mirrlees project evaluation method is employed in determining the alternative that will make the higher contribution to the national economy. Net present value, internal rate of return and benefit/cost ratios are calculated as selection criteria, but the NPV is used in the final selection. In financial analysis, the expected revenues are compared with expected financing costs and payback periods are computed. As a result it is concluded that priority should be given to the completion of the Istanbul Metro System via Taksim alternative. iv