On some issues of interface in Turkish and English: Synhetic compounding
Türkçe ve İngilizce'de bazı arayapı konuları: Sözdizimsel isim tamlamaları
  1. Tez No: 64497
  2. Yazar: LYNDA MİCHELE LONSDORF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
KISA ÖZET Türkçe ve İngilizce de bazı arayapı konulan: Sözdizimsel isim tamlamaları Lynda Michele Lonsdorf Bu tezde, sözdizimsel isim tamlamalarının sözdizimsel ve biçimbilimsel özellikleri arasındaki ilişkiler ile ilgili konular tartışılmaktadır. Bu tezde, özellikle sözdizimsel isim tamlamaların Türkçe için geçerliliği ve -si ekinin bu sözcüklerdeki etkisi üzerinde durulmaktadır. Bu inceleme, Chomsky (1970), Roeper ve Siegel (1978), Selkirk (1982), Lieber (1983), Di Sciuîio ve Williams (1987), Fabb (1984) and Roeper (1988), gibi çalışmalarda tartışılan üretimsel dilbilim ilkelerini esas almaktadır. Tez Türkçe'de sözdizimsel ad tamlamalarının varlığını kanıtlamaktadır. Sözdizimsel isim tamlamalarının bazı özelliklerinin, daha önceki çalışmalarda öne sürülen First Sister Principle'a uyma zorunluluğu gibi bazı sonuçların geçerli olup olmadığı tartışmasına ek olarak sözdizimsel ad tamlamalarının ikinci birimine eklenen tamlama takısının eşsesli diğer eklerden derin yapı yoluyla ayrılması gerekliliği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On Some Issues of Interface in Turkish and English: Synthetic Compounding by Lynda Michele Lonsdorf This treatise is a discussion of some issues of interface between syntax and morphology relating to Turkish synthetic compounds. In particular the treatise addresses the existence of synthetic compounds within Turkish as well as some of the implications of the affix -si to these compounds. The analysis assumes the principles of generative framework as expressed in works such as Chomsky (1970), Roeper and Siegel (1978 ), Selkirk (1982), Iieber (1983), Di Sciullio and Williams (1987), Fabb (1984) and Roeper (1988). The thesis argues that synthetic compounds exist within Turkish. Further, some of the properties of Turkish synthetic compounds are shown to challenge conclusions of other researchers such as a strict adherence to the First Sister Principle. It also argues that the overt Compound Marking affix attached to the second element of the synthetic compound needs to be differentiated from its phonologically identical counterparts through the syntactic deep structure of the Tîirkish synthetic compound. IV