Prostat kanserinde LNCRNA MEG3'ün RB1 ile ilişkili genler üzerindeki rolü
Role of LNCRNA MEG3 on RB1 related genes in prostate cancer
  1. Tez No: 645008
  2. Yazar: YUNUS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Prostat kanseri, dünya çapında erkeklerde kansere bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedeni olarak sıralanan heterojen bir hastalıktır. Prostat kanserinin ilerlemesi diğer kanser türlerine göre nispeten daha yavaştır. Ancak yine de erkeklerde kansere bağlı ölümlerin %10'undan fazlasını oluşturmaktadır. Bu nedenle, prostat kanserinin gelişmesindeki temel moleküler mekanizmaların kapsamlı bir şekilde anlaşılması, etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Yapılan son çalışmalar uzun kodlamayan RNA'ların (lncRNA'lar) prostat kanseri patogenezinin anlaşılmasında yeni bakış açıları sağladığını göstermiştir. MEG3 (Maternally Expressed Gene 3) tümör baskılayıcı bir lncRNA'dır ve MEG3b dahil 12 farklı izoformu vardır. RB1 (Retinoblastoma Transcriptional Corepressor 1), kodladığı protein prostat kanseri dahil birçok kanserde fonksiyonsuz olan ve DNMT1 (DNA Metil Transferaz 1) ifadesini etkileyerek MEG3 ifadesini değiştirebilen başka bir tümör baskılayıcı gendir. Hem MEG3 hem de RB1, ana hücresel süreçlerde rol oynar ve p53, Mdm2 gibi bazı ortak hedefleri paylaşırlar. Çalışmamızda 30 farklı kanser ve normal hücre hattı ile 20 farklı tipte normal insan dokusu kullanılarak MEG3 gen ifade profillemesi yapılmıştır. MEG3 gen ifadesinin kanser hücrelerinde düşük olduğu görülmüştür. Gen ifadesinin en düşük olduğu PC-3 ve DU 145 prostat kanser hücrelerinde plazmid transfeksiyonuyla MEG3 ve MEG3b ifadesinin artırılması sağlanmıştır. Artan MEG3 ve MEG3b ifadesi, prostat kanser hücrelerinin çoğalmasını, koloni oluşumunu ve göçünü baskılarken RB1 ve hedeflerinin de ifadesini değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a heterogeneous disease that is ranked as the second leading cause of cancer-related deaths in males worldwide. Progression of prostate cancer is relatively slower than other cancer types. However, it still accounts for more than 10% of cancer-related mortality in males. Therefore, achieving a comprehensive understanding of the basic molecular mechanisms in developing prostate cancer can be helpful in developing effective treatment strategies. Recently, increasing evidence has shown that long non-coding RNAs (lncRNAs) provide new insights into the understanding of prostate cancer pathogenesis. MEG3 (Maternally Expressed Gene 3) is a tumour suppressor lncRNA and it has 12 different isoform including MEG3b. RB1 (Retinoblastoma Transcriptional Corepressor 1) is also another tumor suppressor gene which loss of activation is the cause of many cancers including prostate cancer and its expression level is affected MEG3 expression by DNMT1. Both of MEG3 and RB1 have role in main cellular processes and they share some common targets including p53, Mdm2. In this study, MEG3 gene expression profile was performed by using 30 different cancer and normal cell lines and 20 different types of normal human tissue. MEG3 and MEG3b was overexpressed by plasmid transfection in PC-3 and DU 145 prostate cancer cells, where gene expression was the lowest in cancer cells. Overexpressed MEG3 and MEG3b altered the expression of RB1 and its targets while suppressing proliferation, colony formation and migration of prostate cancer cells.