Improving the error floor performance of LDPC codes
LDPC kodlarının hata zemini performansını geliştirmek
  1. Tez No: 645150
  2. Yazar: ABDULLAH SARIDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE PUSANE, PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Düşük-yoğunluklu eşlik-denetim kodları (LDPC) yüksek hata düzeltme performansları ve uygulamasının kolay olması nedeniyle son yıllarda en çok kullanılan hata düzelten kod ailelerinden biri olmuştur. Yeni nesil kablosuz iletişim sistemlerinde standart olabilecek en büyük adaylardan biri haline geldi. Özellikle, QC-LDPC kodları 5G mobil geniş bant için standart kodlar olarak seçilmiştir. Bununla birlikte, yüksek sinyal-gürültü oranı değerlerinde, tuzak kümeleri adı verilen zararlı yapılardan dolayı hata düzeltme performansı azalmaktadır. Bu zararlı yapıların olmadığı veya az sayıda olduğu bir LDPC kod tasarlamak son yıllardaki popüler konulardan biridir. Bu tezde ilk önce LDPC kodlarını daha iyi çözebilecek bir adaptive linear decoder tasarlanmıştır. Daha sonra, çevrim ve tuzak kümesi sayısını azaltan benzetimli tavlama algoritmaları önerilmiştir. Son olarak ise QC-LDPC kodlar önerilen algoritma ile tasarlanmıştır. Trapping sets dağılımı bakımından literatürdeki en iyi kısa uzunluklu QC-LDPC kodları üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Low-density parity-check codes (LDPC) have become one of the most popular error-correcting code families in recent years due to their high error correction performance and easy implementation. They became one of the biggest candidates to become a standard in the next-generation wireless communication systems. In particular, quasi-cyclic (QC)-LDPC codes have been chosen as the standard codes for 5G mobile broadband. However, at high signal-to-noise ratio values, the error-correcting performance of LDPC codes decreases due to harmful structures called trapping sets. Designing an LDPC code with few or no harmful structures is one of the popular topics in recent years. In this thesis, firstly, an adaptive linear decoder is designed that can decode LDPC codes with high error-correcting performance. Then, simulated annealing algorithms are proposed to reduce the number of cycles and trapping sets. Finally, new QC-LDPC codes have been designed with the proposed algorithm. In terms of trapping sets distribution, the best short-length QC-LDPC code constructions in the literature have been achieved.