Prematüre bebeklere uygulanan invaziv girişimde beyaz gürültü ve ninni dinletisinin ağrı ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of white noise and lullaby rest on pain and life findings in invasive intervention applied to rematured babies
  1. Tez No: 645165
  2. Yazar: ÖZGE DÖRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TURAL BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç; Prematüre bebeklerin ağrılı girişimler sırasında beyaz gürültü ve ninni dinletmenin ağrı algısına ve yaşam bulgularına etkisini karşılaştırmalı olarak saptamak amacıyla, karşılıklı kontrollü ön test son test yarı deneysel deneme modeli olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot; Araştırma, Mayıs-Ağustos 2019 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi YYBÜ'nde tedavi ve bakım alan prematüre yenidoğanlar araştırmanın evrenini, gönüllü olan anneler ve seçim kriterlerine uyan prematüre bebekler araştırmanın örneklemini oluşturdu. Deney guruplarındaki yenidoğanlara, işlemden 2 dakika önce başlayarak işlem sırası ve sonrasında ninni/beyaz gürültü dinletilerek, tüm işlem boyunca bebeğin davranışsal yanıtları kamera ile kayıt altına alındı. Araştırmacı tarafından veriler,“Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu”ve Prematüre Bebek Ağrı Ölçeği (PIPP)" kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde Shapiro Wilks testi, Kolmogorov-Smirnov Z testi, bağımsız çift örneklem t testi, ANOVA testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim; The mutually conrolled pre-posttest was conducted as a ques-experimental trial model in order to comparatively determine the effect of listening to white noise and lullaby on pain perception and vital signs of prematüre babies during painful interventions. Materials and Methodology; the research was conducted between the dates of May-August 2019 at the NICU of Ondokuz Mayıs University. The participants of the research consisted of newborns receiving treatment and care at the NICU; those who fit the selection criteria and those whose parents volunteered for the research. The newborns that were in the experiment group were made to listen to lullabies / white noise starting from 2 minutes prior to the procedure, continuing during and after the procedure. Throughout the whole process, the behavioral responses of the infants were recorded with a camera. The data was gathered by the researcher using“Information Form Introducing Baby”and“Premature Infant Pain Profile”. Shapiro-Wilk test, Kolmogorov-Smirnov Z test, independent two-sample t-test, ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test were used in the analysis of the data.