Çocuk yoğun bakım hastalarında kullanılan tıbbi malzemelerin idrar bisfenol a düzeylerine etkisi
The association between urinary Bpa levels and medical equipment among pediatric intensive care patients
- Tez No: 645185
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çocuk yoğun bakım ünitelerinde, öncesinde sağlıklı olan akut hasta çocukların ve kronik olarak hasta olan çocukların, çoklu ve çeşitli tıbbi materyallerin kullanımı nedeniyle Bisfenol A'ya maruz kalması farklı olabilir. Bu araştırma, pediatrik yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarımızda idrar toplam bisfenol A (tBPA) düzeylerini ve kullanılan tıbbi cihazlarla ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kesitsel tipteki bu çalışmaya, pediatrik yoğun bakım ünitemizde yatan 117 çocuk hasta dahil edildi. Hastalardan en az iki veya üç idrar örneği (yoğun bakımın ilk gününde, yedi gün sonra ve 30 gün sonra (veya taburculuk sırasında) alındı. Her katılımcı için bir hasta formu oluşturuldu ve hemodiyaliz, plazma exchange, sürekli venö-venöz hemodiafiltrasyon, inhalasyon tedavisi, kan ürünleri transfüzyonu gibi uygulanan işlemlerle birlikte kullanılan materyallerin tümü (periferik veya santral infüzyon kateterleri, infüzyon torbaları, total parenteral nutrisyon, nazogastrik sonda, entubasyon tüpü, trakeostomi kanülü, göğüs tüpü, extraventriküler direnaj seti, ventriküloperitoneal şant, ventilasyon ekipmanları, maskeler, nasal kanül gibi) bu formlara kaydedildi. İdrar tBPA düzeyleri yüksek performanslı sıvı kromatografisi kullanılarak belirlendi. Toplam 117 çocuk yoğun bakım hastasından alınan 292 idrar örneği incelendi. Temasın akut ya da kronik olmasının tBPA düzeyini etkilemediği görüldü. Yaş, cinsiyet ve yaşa göre beden kitle indeksi Z skorları kontrol altına alındığında, endotrakeal entübasyonu olan hastalarda tBPA ortalamastandart hata (SH) düzeyi 162,8±28,0 g/g-kreatinin ile, endotrakeal entubasyon hiç yapılmamış olan (61,8±14,6 g/g-kreatinin) hastalara göre anlamlı olarak yüksekti (p=0,003).
Özet (Çeviri)
The exposure of pediatric intensive care patients to Bisphenol A may be different in acute sick children who were healthy beforehand, and chronically sick children, due to the use of multiple and various medical materials. This research aims to evaluate urinary total BPA (tBPA) levels and association with medical devices used on patients in pediatric intensive care units. This cross-sectional descriptive study included 117 critically ill children who were hospitalized in our pediatric intensive care unit. At least two or three urine samples (on the first day of intensive care, seven days later, and 30 days later or at discharge) were obtained from the patients. A patient form was created for each participant and all of the materials used (peripheral or central infusion catheters, infusion bags, total parenteral nutrition, nasogastric tube, intubation tube, tracheostomy cannula, chest tube, extraventricular drainage set, ventriculoperitoneal shunt, ventilation equipment, masks, nasal cannula) and procedures such as hemodialysis, plasma exchange, continuous venovenous hemodiafiltration, inhalation therapy, blood products transfusion were recorded in these forms. Urinary tBPA levels were determined using high-performance liquid chromatography. General estimating equations with repeated measures analyzed the effect of interventions and devices on urinary BPA levels. A total of 292 urine samples taken from 117 child intensive care patients were studied. When age, sex, and BMI for age z-scores were controlled, cases having endotracheal intubation showed significantly higher meanstandart error (SE) tBPA levels (162.8±28.0 g/g-creatinine) in comparison with no endotracheal intubation (61.8±14.6 g/g-creatinine) (p=0.003).