Serebral palsili hastalarda kinezyo bantlamanın üst ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkileri
Effects of kinesio taping on upper extremity functionality in patients with cerebral palsy
  1. Tez No: 645203
  2. Yazar: YUNUS EMRE BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Serebral palsi (SP) yaşam boyu engellilik ve motor işlev kaybı ile ilişkili en yaygın hareket bozukluğudur. SP'li çocukların yaklaşık %50'sinde el fonksiyonlarında bozukluk görülür. Bu çalışmanın amacı, SP'li hastalarda kinezyo bantlamanın üst ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkileri incelemektir.Bu çalışmaya SP tanısı almış, 6-16 yaş arası çocuklar dahil edilmiştir. Çalışma 14 kişilik SP'li hasta grubundan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında 14 kişilik SP'li hasta grubuna Frenchay Arm Testi ve Moberg toplama testleri uygulanmıştır. Daha sonra aynı hasta grubuna kinezyo bantlama yapılmış ve testler yine uygulanmıştır.Kontrol grubunda, uygulamadan önce, 45. dakikada ve 1 hafta sonra yapılan Franchey Arm Testi ölçüm değerlerindeki değişim düzeyinin anlamlı olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Çalışma grubunda uygulamadan önce, 45. dakikada ve 1 hafta sonra yapılan Franchey Arm Testi ölçüm değerlerindeki değişim düzeyinin anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05). Çalışma grubunda uygulamadan önce, 45.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) is the most common movement disorder associated with lifetime disability and motor dysfunction. Approximately 50% of children with CP have impaired hand function. The aim of this study is to investigate the effects of kinesio taping on upper extremity functionality in patients with CP. This study included children aged 6-16 years ,diagnosed with CP. The study consists of a group of 14 patients with SP. In the first stage of the study, Frenchay Arm Test and Moberg collection tests were applied to the group of 14 patients with SP. Later, kinesio taping was applied to the same patient group and tests were implemented again. In the control group, the level of change in the Franchey Arm Test measurement values performed before application, at the 45th minute and 1 week after application was not significant (p> 0.05). It was determined that the level of change in the Franchey Arm Test measurement values performed before application, at the 45th minute and 1 week after application in the study group was significant (p 0.05).