Trabzon Ortahisar ilçesindeki okul öncesi eğitimcilerinin ağız-diş sağlığı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının geliştirilmesi
Improving the knowledge, attitudes and behaviors of pre-school teachers on oral and dental health in Trabzon-Ortahisar district
- Tez No: 645204
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL BAYGIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Erken çocukluk çağı çürükleri ve diğer ağız sağlığı problemlerinin önlenmesinde oral hijyen, beslenme ve ağız bakım alışkanlıklarının iyileştirilmesi için çocuklar ve ebeveynleriyle yakın temasta olan meslek gruplarının ağız-diş sağlığı hakkında bilgi seviyelerinin artırılması önemlidir. Bu meslek grupları arasında en önemlilerinden biri olan okul öncesi öğretmenleri, çok sayıda çocuk ve ebeveynleri ile hemen her gün yakın temasta olarak çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde onları pozitif yönde etkileme olanağına sahiptir. Bu nedenle Trabzon-Ortahisar ilçesindeki okul öncesi eğitimcilerinin ağız ve diş sağlığı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını belirlemek için uygulanan bir anket çalışmasının sonuçlarının işaret ettiği ağız-diş sağlığı eğitimine duyulan ihtiyaç doğrultusunda, bu çalışmada Trabzon-Ortahisar ilçesindeki okul öncesi eğitimcilere ağız-diş sağlığı hakkında eğitim verilerek bu konuda farkındalık yaratılması; bilgi, tutum ve davranış düzeylerinin geliştirilmesi amaçlandı. Bu amaçla öğretmenlere 'Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı' başlıklı eğitim verildi. Eğitimleri takip eden üçüncü ay sonunda öğretmenlere anket uygulaması yapılarak eğitim sonrası bilgi, tutum ve davranış düzeyleri ölçüldü, birinci yılın sonunda aynı anketin yeniden uygulanması ile de eğitimde verilen bilgilerin kalıcılığı irdelendi. Eğitim sonrası anket uygulamasının sonuçlarına göre, eğitimlerde değinilen konu başlıklarının (diş çürüğü hakkındaki bilgiler, beslenme ve diş çürüklerinin önlenmesi, çocuklarda ilk diş temizliği ve diş hekimi ziyareti, fluorid, travmatik dental yaralanmalar ve emme alışkanlıkları) hemen hepsinde öğretmenlerin bilgi düzeylerinin yüksek olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Occupational groups that are in close contact with children and their parents are important in terms of guiding families to improve oral hygiene, nutrition and oral care habits in the prevention of early childhood caries and other oral health problems. Preschool teachers, one of the most important of these groups, have the opportunity to positively influence children during their growth and development periods by being in close contact with many children and their parents. For this reason, in this study, it was aimed to raise awareness about oral health and develop knowledge, attitude and behavior levels by giving oral health education to preschool educators in Trabzon-Ortahisar district, in accordance with the need for oral health education which is indicated by the results of a survey study that was conducted to determine the oral health knowledge, attitudes and behaviors of preschool educators in same area. For this purpose, teachers were given the lesson titled 'Oral and Dental Health in Children'. At the end of the third month following the lessons, their level of knowledge, attitude and behaviors were measured by a questionnaire. Persistence of the informations given in the lessons were examined with the re-application of the same questionnaire at the end of the first year. According to the results of the questionnaire applications, teachers' level of knowledge was high in almost all of the topics mentioned in the lessons (general thoughts on dental caries, nutrition and prevention of dental caries, time of the first dental visit and dental care, fluoride, traumatic dental injuries and oral sucking habits).