1960 sonrası Türk baskı resimde kadın imgesi
The image of women in Turkish printing art after 1960
- Tez No: 645220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada 1960'dan başlayarak günümüze kadar olan süreçte Türk Baskı Resim Sanatında“Kadın İmgesi”incelenmiştir. Sanatın tarihsel süreci göz önünde bulunarak yapılan bu incelemede öncelik olarak plastik sanatlarda ve özellikle baskı resim sanatında kadın konusu irdelenmiştir. Daha sonra Türk Baskı Resim sanatında öne çıkan konulara ve kadın imgesine değinilmiş olup, 1960'a kadar olan süreçte sanatta var olan gruplaşma hareketleri ve bunun yanında II. Dünya Savaşı'nın sanata oluşturduğu etkileri göz önüne alınarak sanatçıların eserlerinde seçtiği konuları ve eserlerindeki kadın figürleri değerlendirilmiştir. 1960 dönemi Türk toplumunun, önceki yıllardaki kültürel kimlikten kurtularak yeni kültürel kimlik kazanma sürecinin en baskın yaşandığı dönem olarak nitelendi-rebiliriz. 1960 döneminde siyasal, toplumsal ve sanatsal anlamda yaşanan sürecin Türk plastik sanatlarında da konu ve kadın figürü seçiminde yeni bir sürece geçildiği görülmektedir. Dönemde yaşanan toplumsal olaylara kayıtsız kalamayan dönemin sanatçıları önceki yıllardan farklı figür ve konu arayışı içerisine girmişlerdir. Eserle-rinde gerçekçi, dışavurumcu ve gerçeküstücülük gibi sanatsal akımlarda eserler ortaya koymuşlardır. Yine 1980 sonrası yaşanan darbe olaylarından sonra toplumda meydana gelen değişimler sanatta da farklı bir sürecin doğmasına neden olmuştur. Sanatın tarihsel süreci göz önüne alındığında gerek sanat tarihçileri olsun, ge-rekse sanatçıların kendisi olsun sanatın içerisinde en çok sorgulanan ve düşünülen kısım konu ve figür kavramları olmuştur. Son olarak bu araştırma sonucunda elde edilen bilgiler ışığında 1960 sonrası Türk Baskı Resim Sanatındaki gelişmeler ince-lenerek“kadın imgesi”araştırma kapsamı olarak irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study examined the“Woman Image ında in Turkish Printed Painting Art from 1960 to present. In this study, process in the selection of subject and female figures in Turkish plastic arts. The artists of the period, who could not remain indif-ferent to considering the historical process of art, the issue of women in plastic arts and especially in the art of print painting has beenexamined.Then, the prominentis-sues in the Turkishprint art andtheimage of women were mentioned.The grouping movements that existed in the art until 1960 andbesides II. Considering the effects of World War II on art, the subject schosen by the artists in their Works and the female figures in their Works were evaluated. The 1960 period can be defined as the period in which Turkish society's process of acquiring new cultural identity by getting rid of cultural identity in the previous years was the most dominant. It is seen that the political, social and artistic process experienced in the 1960s has started a new the social events in the period, searched for different figures and subjects from the previous years. In their works, they have produced works in artistic movements such as realistic, expressionist and surrealism. After the 1980 coup, the changes in society caused a different process in art. Considering the historical process of art, both the art historians and the artists themselves, the most questioned and contemplated part of art has been the subject and figure concepts. Finally, in the light of the information obtained as a result of this research, the developments in Turkish Print Painting after 1960 will be examined as ”woman image" as the scope of the research.