Alkol kullanım sorunları nedeniyle ayaktan tedavi gören bireylerin ego savunma biçimleri ve tedavi motivasyonu arasındaki ilişkide öz yeterliğin ve değişime hazır olmanın aracı rolünün incelenmesi
Investigation of mediator role of self-efficacy and readiness to change in the relationship between ego defense styles and treatment motivation of individuals receiving outpatient treatment for alcohol use problems
  1. Tez No: 645230
  2. Yazar: FATMATÜZ ZEHRA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmada, alkol kullanım sorunları nedeniyle ayaktan tedavi gören bireylerin savunma biçimleri ile tedavi motivasyonu arasındaki ilişkide öz yeterlik ile değişime hazır olmanın aracı rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'nde (AMATEM) alkol kullanım sorunları nedeniyle ayaktan tedavi görmekte olan 83 erkek oluşturmuştur. Araştırma verileri, Demografik Bilgi Formu, Savunma Biçimleri Testi, Değişime Hazır Olma ve Tedavi İsteği Ölçeği, Genel Özyeterlilik Ölçeği ve Tedavi Motivasyonu Anketi kullanılarak toplanmıştır. Savunma biçimleri, öz yeterlik, değişime hazır olma ve tedavi motivasyonu değişkenleri arasındaki ilişkileri değerlendirmek için yapılan Korelasyon Analizi sonucunda değişkenler arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Savunma biçimleri, öz yeterlik, değişime hazır olma ve tedavi motivasyonu değişkenleri demografik değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) sonucuna göre katılımcıların immatür savunmaları kullanma düzeyi, baba alkol kullanımı açısından anlamlı bir farklılık gösterirken; Bağımsız Örneklemler için t Testi sonucunda katılımcıların immatür savunmaları kullanma, değişime hazır olma ve tedavi motivasyonu düzeyleri, baba alkol kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir. Korelasyon Analizi sonucuna göre, ilk alkol kullanım yaşı ile nevrotik ve immatür savunmalar arasında olumsuz yönde anlamlı bir ilişki bulunurken olgun savunmaları kullanma, öz yeterlik, değişime hazır olma ve tedavi motivasyonu düzeyleri arasında olumlu yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Savunma biçimleri ile tedavi motivasyonu arasındaki ilişkide, öz yeterlik ve değişime hazır olmanın aracı rolünün değerlendirilmesi için savunma biçimleri (olgun, nevrotik ve immatür) için ayrı olarak Seri Çoklu Aracı Değişken Analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, katılımcılarda olgun ve nevrotik savunma biçimleri ile tedavi motivasyonu arasındaki ilişkide öz yeterlik ve değişime hazır olmanın aracı rolü bulunmuştur. Savunma biçimlerinin tedavi motivasyonu üzerindeki dolaylı etkileri incelendiğinde, olgun ve nevrotik savunma biçimleri ile yapılan analizde öz yeterlik aracılığıyla, değişime hazır olma aracılığıyla ve öz yeterlik ile değişime hazır olmanın seri aracılığıyla olmak üzere toplam üç dolaylı etki de istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Son olarak, çalışmanın klinik doğurguları ve sınırlılıkları açıklanarak gelecek çalışmalar için çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Sözcükler Alkol kullanım bozukluğu, ego savunma mekanizmaları, tedavi, motivasyon, değişime hazır olma, öz yeterlik
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the mediator role of self-efficacy and readiness to change between ego defense styles and treatment motivation of individuals receiving outpatient treatment for alcohol use problems. The sample of the study consists of 83 male participants who are outpatient at University of Health Sciences, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital, Treatment Center for Alcohol and Substance Addiction. Data were collected using Demographic Information Form, Defense Style Questionnaire, General Self-Efficacy Scale, Stages of Change Readiness and Treatment Eagerness Scale (SOCRATES) and Treatment Motivation Questionnaire. As a result of the correlation analysis conducted to evaluate the relationships between the variables of defense styles, self-efficacy, readiness to change and treatment motivation, the relationships between the variables were found to be statistically significant. Defense styles, self-efficacy, readiness to change and treatment motivation variables were also compared in terms of demographic variables. According to the results of the Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), while the participants' level of using immature defenses showed a significant difference in terms of father's alcohol use; as a result of the Independent Samples t Test, the participants' levels of using immature defenses, readiness to change and treatment motivation showed a statistically significant difference in terms of father's alcohol use. According to the Correlation Analysis result, there was a significant negative relationship between the age at drinking onset and both neurotic and immature defenses while positive significant relationships were found between the age of first alcohol use and use of mature defenses, self-efficacy, readiness for change, and treatment motivation.. Serial Multiple Mediator Analyzes were performed separately for the defense styles (mature, neurotic and immature) to investigate the mediating role of self-efficacy and readiness to change in the relationship between defense styles and treatment motivation. According to the results, there is a mediator role of self-efficacy and readiness to change in the relationship of mature and neurotic defenses with treatment motivation. When the indirect effects of defense styles on treatment motivation were assessed, three indirect effects through the mediation of self-efficacy, through the mediation of readiness to change and through the serial mediation of self-efficacy and readiness to change were found to be statistically significant at analyses done with mature and neurotic defenses. Finally, clinical implications and limitations of the study were explained, and recommendations were made for future research. Keywords Alcohol use disorder, ego defense mechanisms, treatment, motivation, readiness to change, self-efficacy