Evaluation of deep learning based multiple object trackers
Derin öğrenme tabanlı çoklu nesne takipçilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 645347
- Danışmanlar: Prof. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çoklu nesne takibi (ÇNT/MOT), bilgisayarlı görme alanında, aralarında gözetleme ve yeni geliştirilen otonom araç uygulamalarının olduğu ancak bunlarla sınırlı olmayan çok geniş çeşitlilikte uygulamalarda kullanılan oldukça önemli bir konudur. Bu konudaki zorluklar, sıklıkla oluşan kapanmalar, etkileşimler, sınıf içi değişimler, giren-çıkan nesneler vb. şeklinde sıralanabilir. Yakın geçmişte, derin öğrenme ÇNT (MOT) yöntemleri verimli bir şekilde bu zorlukların üstesinden gelmiştir. En gelişkin derin öğrenme (DÖ/DL) takipçilerinin sıralı düzeni, nesne algılama ve detay çıkarma yöntemlerini içeren görünüş düzenleme ve benzeşim hesaplamaları ile veri ilişkilendirmenin yapıldığı gruplandırma adımı gibi iki aşamadan oluşmaktadır. Bu tezin başlıca kaygılarından biri, DÖ (DL)'nün bu aşamaların her birinde nasıl kullanıldığını araştırmaktır. Buna ek olarak, MOTChallenge veri setinde bulunan ve mevcut durumdaki en iyi çevrimiçi takipçi, birbirinden farklı performans iyileştirici yöntemler kullanılarak deneylere tabi tutulmuştur. Araştırmalar ve deneylere istinaden, güncel sistemlerin göze çarpan eksiklikleri, bu eksikliklerin geliştirilmesi için muhtemel yöntemler belirtilerek tanımlanıp tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Multiple object tracking (MOT) is a significant problem in the computer vision community due to its applications, including but not limited to, surveillance and emerging autonomous vehicles. The difficulties of this problem lie in several challenges, such as frequent occlusion, interaction, intra-class variations, in-and-out objects, etc. Recently, deep learning MOT methods confront these challenges effectively. State-of-the-art deep learning (DL) trackers pipeline consists of two stages, i.e., appearance handling, which includes object detection and feature extraction, and grouping step, which performs affinity computation and data association. One of the main concerns of this thesis is to investigate how DL was employed in each one of these stages. In addition to that, we have experimented with different performance-enhancing methods, the currently top online tracker on the MOTChallenge dataset. Based on the investigation and experiments, we will identify and discuss the significant shortcomings of the current frameworks, providing possible ways to improve it.