Hızlı piroliz yöntemi ile orman atıklarının pirolizi
Pyrolysis of forest residues by using fast pyrolysis method
- Tez No: 645350
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKRİMİN ŞEVKET GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Biyokütleye uygulanan hızlı piroliz işlemi ile elde edilen sıvı ürünler, kimyasal hammadde ve sıvı yakıt olarak kullanılabilmektedir. Yapılan bu çalışmada biyokütle örneği olarak seçilen çay çalısı, ceviz kabuğu ve çam kozalağı örnekleri, Doğu Karadeniz Bölgesindeki Trabzon ve Rize illerinden temin edilerek kullanılmıştır. İlk olarak, bu biyokütle örnekleri öğütme ve eleme işlemleriyle deneysel çalışmada kullanılan 1.0 mm parçacık boyutlu hale getirilmiştir. Böylece 1.0 mm parçacık boyutuna getirilen biyokütle örnekleri 1:1:1 oranında karıştırılarak biyokütle karışımı elde edilmiştir. Elde edilen bu biyokütle karışımına, sabit yataklı piroliz reaktöründe hızlı piroliz işlemi uygulanmıştır. Biyokütle karışımına uygulanan hızlı piroliz yönteminin ürün verimleri üzerine; sıcaklık, ısıtma hızı ve azot akış debisinin etkileri incelenmiştir. Hızlı piroliz deneyleri 1.0 mm sabit parçacık boyutunda, 300, 400, 500, 600 ve 750°C sıcaklıklarda, 100, 250, 400 ve 600 °C/dk ısıtma hızlarında ve 50, 100, 200 ve 300 cm3/dk akış debilerinde gerçekleştirilmiştir. Deneylerde en yüksek sıvı ürün verimi 500 °C piroliz sıcaklığı, 100 °C/dk ısıtma hızı ve 50 cm3/dk azot akış debisinde elde edilmiştir. En verimli şartlarda elde edilen sıvı ürüne nem, ısıl değer, sabit karbon, kül, ham kok ve uçucu madde tayini analizi yapılmıştır. Ayrıca hızlı pirolizle en verimli şartlarda elde edilen ham biyo-yağın ısıl değeri, hammaddesine göre yaklaşık % 40 artmış ve 5900 cal/g olarak ölçülmüştür. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda; hızlı piroliz deneylerinden elde edilen sıvı ürünün sıvı yakıt olarak kullanılabilme potansiyeli olduğu gibi, hızlı piroliz sıvılarında oldukça fazla kimyasal hammadde olduğundan kimyasal hammadde potansiyelinin değerlendirilmesi de farklı bir disiplinde araştırma konusu olabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Liquid products obtained by the rapid pyrolysis process applied to biomass can be used as a chemical raw material and liquid fuel. In this study, the selected biomass samples of tea bush, walnut shell and pine cone were obtained from Trabzon and Rize provinces in the Eastern Black Sea Region. First, these biomass samples brought to a particle size of 1.0 mm by grinding and sieving processes for pyrolysis experiments. After that, the biomass samples has 1.0 mm particle size mixed in a weight ratio of 1:1:1 to obtain biomass sample mixture for pyrolysis experiments. Rapid pyrolysis conversion process applied to this biomass mixture in a fixed bed pyrolysis reactor. In the experimental studies, the effects of temperature, heating rate and nitrogen flow rate on the product yields obtained from the fast pyrolysis method were investigated. Fast pyrolysis experiments were carried out with a fixed particle size of 1.0 mm, pyrolsis temperatures of 300, 400, 500, 600 and 750 °C, heating rates of 100, 250, 400 and 600°C/min and flow rates of 50, 100, 200 and 300 cm3 / min. In the experiments, the highest liquid product yield obtained at 500°C pyrolysis temperature, 100°C/min heating rate and 50 cm3/min nitrogen flow rate. Moisture, calorific value, fixed carbon, ash amount, raw coke and volatile matter analysis were performed on the liquid product obtained under the most efficient conditions. From the result of the experimental studies, it was seen that the liquid product obtained from the rapid pyrolysis experiments can be used as a chemical substance and liquid fuel. Also, the calorific value of the crude bio-oil obtained from the fast pyrolysis under the most efficient conditions has increased by approximately 40% according to its raw material content and it is calorific value measured as 5900 cal/g. As a result of the present study; the liquid product obtained from the rapid pyrolysis has the potential to be used as liquid fuel and the chemical raw materials. But this study only include fuel potential of the bio-oil and the potantial of the remainder bio-oil as a chemical materials should be investigated in other study.