Hukuk, ilahiyat ve sağlık bilimleri fakülteleri öğrencilerinin istemli kürtajlar hakkındaki görüşlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of the faculty of law, theology and health sciences students about optional curettage
  1. Tez No: 645437
  2. Yazar: EMİNE CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE DENİZ MUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Hukuk, İlahiyat ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin istemli kürtajlar hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 1 Ekim 2019-1 Mart 2020 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Hukuk, İlahiyat ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 3. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin; %31'i hukuk fakültesi, %22,8'i ilahiyat fakültesi, %16,5'i ebelik bölümü ve %29,7si hemşirelik bölümünde öğrenim görmekte olup, öğrencilerin %30,4'ü erkek %69,6'sı kadın ve öğrencilerin; yaş ortalaması 22,5±3,7'dir. Öğrencilerin %60,9'u istenmeyen gebeliğin toplum sağlığını olumsuz etkilediğini, %40,4'ü istemli kürtajın üreme sağlığındaki etik konulardan biri olduğunu, %45,3'ü istemli kürtaj yaptırmanın toplum değerlerine aykırı olduğunu, %38,6'sı istemli kürtaj yaptırmanın günah olduğunu ve %32,8'i ise istemli kürtaj yaptırmanın bazı durumlarda günah olmadığını ifade etmişlerdir. Bu çalışmada; araştırmaya katılan öğrencilerin öğrenim gördükleri fakültelere göre istemli kürtajlar ile ilgili görüşlerinin çoğunlukla anlamlı fark yarattığı, cinsiyetlerine göre yine arada anlamlı farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca sonuçları değerlendirdiğimizde öğrencilerin yaklaşık yarısının kültürel ve toplum değerleriyle benzer görüşlere sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the opinions of students on Law, Theology and Health Sciences Faculties about optional curettage. The study was carried out with 3rd grade students studying at Gaziantep University Faculty of Law, Theology and Health Sciences between October 1, 2019 and March 1, 2020. Students participating in the research; 31% are studying in law, 22.8% are in theology, 16.5% are in midwifery and 29.7% are in nursing, and 30.4% of students are male and 69.6% are women and students; average age is 22.5 ± 3.7. 60.9% of students have undesirable pregnancy affecting public health, 40.4% of voluntary abortion is one of the ethical issues in reproductive health, 45.3% of voluntary abortion is against community values, 38.6% are voluntary abortion is a sin and 32.8% stated that voluntary abortion is not a sin in some cases. In this study; we can say that the opinions of the students participating in the research about the optional curettage according to the faculties they study mostly make a significant difference and there are also significant differences between their genders. In addition, when we evaluate the results, it was found that approximately half of the students have similar views with cultural and social values