11 yaş grubu öğrencilerin üzerinde yapılan çeviklik çalışmalarının fiziki uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi
Examination of agility training of the effect to physical fitness parameters on 11 age group students
- Tez No: 645438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı 11 yaş grubu öğrencilerin üzerinde uygulanan 8 haftalık çeviklik antrenman programının fiziki uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 12'si deney, 12'si kontrol grubu olmak üzere toplam 24 öğrenci katılmıştır. Araştırmada yer alan denek grubunu Gaziosmanpaşa Ülkü Ortaokulu öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmaya katılan denek grubuna antropometrik ölçümler ve EUROFİT test bataryasında yer alan 20 m. Mekik Testi, 10x5 m. Mekik Testi, Flamingo Denge Testi, Otur-eriş Testi, 30 sn. Mekik Testi, Durarak Uzun Atlama Testi, Disklere Dokunma Testi, Bükülü Kol Asılma Testi, El Pençe Kuvveti Testi gibi performans testleri uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS for Windows 16.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerde normal dağılım göstermeyen parametrelerin karşılaştırmalarında Wilcoxon ve Mann Whitney U testi kullanılılmıştır. Sonuçlar %95'lik güven aralığında, anlamlılık p,05). Deney grubu; boy uzunluğu, durarak uzun atlama ve flamingo denge ön test ve son test ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p,05).
Özet (Çeviri)
The aim of study to examine the effect to physical fitness parameters of applied for 8 weeks agility training program on 11 age group students. A total of 24 students participated in survey, 12 of which were experimental group and 12 of which were control group. Groups in the study, had been from Gaziosmanpaşa Ülkü Secondary School students. The survey participated groups, anthropometric measurements and performance tests such as Shuttle Run, 10x5 m. Sprint, Flamingo Balance Test, Sit-and-reach Test, Sit-up Test, Standing Broad Jump Test, Plate Tapping Test, Bent Arm Hang Test, Hand Grip Test, were applied to the subject group in the study. Data obtained assesing, were used to SPSS for Windows 16.0 Progam. For statistical anlysis in the study. Working data assesing Kolmogorov-Smirnov Test to suitability for normal distribition of parameters. Wicoxon and Mann Whitey U Test were used compare of non-normally distributed variable on quantitative data. Experimental group for 8 weeks applied agility training program. According to experimental and control group comparison; a statistically significant difference was found the average of shuttle run firs measurement (z=-2,253; p,05) level in the between first measurement and last measurement in the control group; old, body weight, 10x5 m sprint, shuttle run, standing broad jump, right and left hand grip, sit-up, flamingo balance and bent arm hang.