Kışlık kolza (Brassica napus L.) ile karışıma girecek uygun yem bezelyesi çeşidi ve hasat zamanının belirlenmesi
Determination of harvesting time and the most suitable fodder pea cultivar for growing mixed with winter rapeseed
  1. Tez No: 645449
  2. Yazar: CANAN BAYSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma kışlık ara ürün olarak yemlik kolza (Brassica napus L.) ile en uyumlu olabilecek yemlik bezelye çeşit veya çeşitlerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmada yemlik kolza çeşidi Lenox ile yemlik bezelyenin Gölyazı, Kirazlı, Ulubatlı, Tamkoç, Letin, Adam ve Kosmaj çeşitleri kullanılmıştır. Çeşitler yalın ve kolza ile ikili karışım halinde yetiştirilerek, kolzanın tomurcuklanma ve çiçeklenme dönemlerinde hasat yapılmıştır. Tarla denemeleri tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak OMÜ Ziraat Fakültesi deneme parsellerinde 2018 ve 2019 yıllarında yürütülmüştür. Yemlik kolza ile hasat zamanı yönünden Gölyazı, Kirazlı ve Ulubatlı yem bezelyesi çeşitleri uyumlu olurken, en erkenci çeşidin Letin, en geçcinin ise Kosmaj olduğu tespit edilmiştir. Her iki yılda da hasat çiçeklenme döneminde yapıldığında tüm işlemlerden elde edilen kuru ot verimi artmıştır. Tomurcuklanma dönemi ile karşılaştırılınca, çiçeklenme döneminde tüm işlemlerden elde edilen kuru otlarda ADF ve NDF değerleri artmıştır. İşlemlerden elde edilen otların nisbi yem değerlerinin tomurcuklanma döneminde genel olarak çok iyi, çiçeklenme döneminde ise iyi olduğu saptanmıştır. Tüm ikili karışımlarda, yalın ekimlere göre kuru ot verimi artmış ve bunun sonucunda LER>1 bulunmuştur. Genel olarak yemlik kolza bezelye tarafından baskılanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the forage pea variety or varieties that would be most compatible with forage rapeseed (Brassica napus L.) as winter crop. In the study, feed rapeseed variety Lenox and feed pea varieties Gölyazı, Kirazlı, Ulubatlı, Tamkoç, Letin, Adam and Kosmaj were used. The varieties were grown as alone and binary mixtures with forage rape and forage pea and harvested at budding and flowering periods. Field trials were carried out in the trial plots of OMU Faculty of Agriculture in 2018 and 2019, with 4 replications, according to the randomized blocks design. It was determined that while Gölyazı, Kirazlı and Ulubatlı feed pea varieties in the harmony between feed rape in terms of suitable harvest time, the earliest variety was Letin and the latest was Kosmaj. In both years, hay yield increased in all plots harvested at flowering period. Compared to the budding period, ADF and NDF contents of hay obtained from all the treatments increased at flowering period. It was determined that the relative feed values of the hays obtained from the treatments were generally very good during the budding period and good during the flowering period. In all binary mixtures, hay yield was increased compared to sole plantings and as a result, LER> 1 was found. Generally feed rape is suppressed by peas.