Bor katkılı epoksi reçineli termoset kompozit malzemelerin geliştirilmesi
Development of thermoset composite materials with boron additive epoxy resin
- Tez No: 645448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada epoksi matrisli cam elyaf takviyeli termoset kompozit malzemelerde hegzagonal bor nitrür (h-BN) kullanarak matris/fiber arayüzey özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla püskürtme yöntemi ile farklı oranlarda (ağırlıkça %0, %0,1, %0,3 ve %0,5) h-BN elyaf katlarına takviyesi yapıldı. Kompozitler Vakum İnfüzyon yöntemi ile her bir plaka için dört kat kumaşın simetrik olarak üst üste dizilmesiyle üretildi. Üretilen kompozit malzemelere çekme, üç nokta eğme, charpy darbe testi ve SEM, EDS ve FTIR analizi gerçekleştirildi. Deney sonuçlarına göre h-BN takviyesinin etkisi incelendi.Çalışmanın sonucunda, epoksi reçineli termoset kompozitlerde püskürtme yöntemi ile h-BN takviyesi yapılan numunelerin 0° ve 90 °yönünde çekme ve eğme dayanımlarında düşüş, darbe dayanımlarında ise 0° ve 90 ° yönünde %0,5 h-BN içeren kompozit ≈%54 ve ≈%50 artışla en iyi performansı göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the matrix / fiber interface properties by using hexagonal boron nitride (h-BN) in epoxy matrix glass fiber reinforced thermoset composite materials. For this purpose, h-BN supplement was made using two different methods. With the spraying method, it is reinforced to h-BN fiber layers at different rates (0%, 0.1%, 0.3% and 0.5%) and epoxy with h-BN-tipped sonication device at different rates (0% and 2% by weight). It was distributed and reinforced. The composites were made by vacuum infusion method by symmetrically stacking four layers of fabric for each plate. Tensile, three point bending, charpy impact testing and SEM, EDS and FTIR analysis were performed on the produced composite materials. According to the experimental results, the effect of h-BN supplementation was examined.As a result of the study, tensile and bending strengths decreased in the direction of 0 ° and 90 ° in epoxy resin thermoset composites with a h-BN reinforcement with a spray method in the fabric. Composite containing 0.5% h-BN in the direction of 0 ° and 90 °, showed the best charpy impact results with an increase of ≈%54 and ≈50% charpy impact energy compared to composite without h-BN.