Servikal disk hernisi tanısı almış hastalarda nöral mobilizasyonun servikal postür, ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerine etkisi
The efficiency of neural mobilization on cervical posture, pain, quality of life and functionality in patients diagnosed with cervical disc herniation
- Tez No: 645472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜMHAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, servikal disk hernisi tanısı almış hastalarda konservatif fizyoterapiye ek olarak uyguladığımız nöral mobilizasyonun servikal postür, ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerine etkileri amaçlandı. Çalışmaya 20-70 yaşları arasında 60 servikal disk hernisi tanısı almış birey katıldı. Alınma kriterlerine uyan katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (n=30) konservatif fizyoterapi modaliteleri (hotpack, transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), ultrason), çalışma grubuna (n=30) konservatif fizyoterapiye ek olarak radial, median ve ulnar sinirlere nöral mobilizasyon uygulandı. Kontrol ve çalışma grubuna üç hafta boyunca toplam 15 seans konservatif fizyoterapi, nöral mobilizasyon tekniği ise çalışma grubuna üç hafta boyunca haftada üç seans şeklinde uygulandı. Katılımcıların; demografik bilgileri, ağrı (Vizüel Analog Skalası), boyun aktif eklem hareketi açıklıkları ve servikal postür (tragus-duvar, C7-duvar mesafesi) değerleri kaydedildi. Katılımcılara; yaşam kalitesi (Nottingham Genişletilmiş Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi), fonksiyonellik (Boyun Özürlülük İndeksi) ve fiziksel aktivite indeksi anketleri uygulandı. Çalışma sonunda, servikal postür için değerlendirdiğimiz tragus-duvar mesafesinde çalışma grubunda belirgin bir azalma görülürken (p0.05). Ağrı skorlarında ve boyun aktif eklem hareketi açıklığı değerlerinde çalışma grubu lehine fark görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to invastigate the efficacy of neural mobilization combined with conservative rehabilitation program on cervical posture, pain, quality of life and functionality in patients diagnosed with cervical disc herniation. The study included 60 patients aged between 20-70 who were diagnosed with cervical disc herniation. The patients which are suitable for acceptance criteria were randomly divided into two groups: first group is control group (n=30) and received conservative rehabilitation program (hotpack, transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS), ultrasound) and the second group is experimental group (n=30), and received conservative rehabilitation program addition to neural mobilization on the radial, median and ulnar nerves. Both groups received the conservative rehabilitition program for three weeks, in total 15 sessions. In addiction, the experimental group received neural mobilization technique for three weeks, three sessions per week. Patients demografic informations, severity of pain (by using Visual Analog Scale), cervical active range of motion degree and cervical posture data (using by Tragus to Wall test, Measurement of C7 to Wall Distance) have been recorded. Furthermore, Quality of Life (Nottingham Extended Activities Scale in Daily Life), functionality (Neck Disability Index), and physical activity index questionnaires are conducted. At the end of the study, the distance between tragus and wall, which we measured for cervical posture, was found to be significantly decreased in experimental group (p0.05). The scores of pain and cervical active range of motion were found to be significantly different in favor of the experimental group (p0.05).