MicroRNA mediated regulation of NLRP3 inflammasome in N9 microglia through AMPK-SIRT1 pathway
  1. Tez No: 645471
  2. Yazar: BEDİR İREM ELTUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Nöroloji, Biology, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
NLRP3 inflamazomu, doğal bağışıklık sisteminin pro-inflamatuar sitokin yanıtlarını düzenleyen anahtar bileşenlerinden biridir. Aktivasyonu birçok inflamazom-bağlantılı hastalığın altında yatan mekanizmalardandır. Bu nedenle baskılanması birçok hastalığın tedavisinde ve altında yatan patogenizin araştırılmasında önemlidir. Resveratrolün NLRP3 inflamazomunu baskılayıcı etkisi bilinmesine rağmen anti-inflamatuar özelliklerini hangi sinyal yolakları aracılığı ile gösterdiği henüz açıklanmamıştır. Çalışmalar, resveratrolün birçok farklı yolu kontrol etme yeteneğine, kodlayıcı olmayan RNAlar olan 22 nukleotidden oluşan mikroRNAların ifadelerini düzenleyerek sahip olduğunu göstermiştir. Bu tezde, resveratrolün anti-inflamatuar özelliklerini NLRP3 inflamazomu üzerinde AMPK ve Sirt1 yolaklarını mikroRNAlar aracılığı ile düzenleyerek gösterdiği önerilmiştir. Bu çalışmada resveratrolün hücre ölümüne etkisi LDH, WST ve PI teknikleri ile gösterilirken, reaktif oksijen bileşenlerine karşı koruyucu etkisi DCFDA ve MitoSOX yöntemleriyle belirtilmiştir. Farklı dozlarda resveratrolün AMPK ve Sirt1 yolaklarını aktive ettiği protein seviyesindeki anlamlı derecede artış ile gösterilmiştir. Dahası, bu yolakların inhibisyonunun resveratrolün anti-inflamatuar etkisinin NLRP3 bant yoğunluğu üzerinde geri döndürdüğü belirlenmiştir. Bunlara ek olarak yolakların inhibisyonunun, resveratrol ile önceden muamele edilen gruplara göre NLRP3 ve IL-1β seviyesini ve kaspaz-1 aktivitesini arttırdığı gösterilmiştir. Bu sonuçlar resveratrolün NLRP3 inflamazomunu baskılarken AMPK ve Sirt1 yolaklarını kullandığını göstermektedir. Ayrıca resveratrol ile ekspresyon seviyesi azalan miR-155'in AMPK ve Sirt1 yolaklarının inhibisyonu ile regulasyonunun arttığı da belirlenmiştir. Sonuçlarımızın resveratrolün NLRP3 inflamazomunu miR-155'i regüle ederek AMPK ve Sirt1 yolaklarına bağlı olarak baskıladığını göstermektedir. Bildiğimiz kadarıyla, resveratrolün NLRP3 inflamazomunu baskılayan sinyal yolakları ve bunları regüle eden mekanizmaları N9 mikroglia hücrelerinde ilk olarak bu çalışmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most pivotal parts of the natural immune system is NLRP3 inflammasome, which modulates pro-inflammatory cytokine responses. Its activation is underlying mechanism in inflammasome-mediated diseases. Therefore, its suppression is important in the treatment of diseases and to investigate the underlying pathogenesis. Resveratrol is known to ability to suppressed NLRP3 inflammasome however it has not been clarified signalling mechanisms that used in its anti-inflammatory features. Studies have illustrated that resveratrol has the ability to control different regulatory pathways by altering the expression and consequently regulatory effects of non-coding RNA, that is microRNAs which are consisting of 22 recently identified nucleotides. This thesis has suggested that resveratrol possess its anti-inflammatory features on NLRP3 inflammasome through AMPK-Sirt1 pathways by regulating microRNA. In our study, the effect of resveratrol on cell death and protection against reactive oxygen species has been demonstrated by LDH, WST, PI, DCFDA and MitoSOX assay. Resveratrol have been exhibited to activate Sirt1 and AMPK pathways with a increase in protein. Also, inhibition of these pathways has caused a notable increased in NLRP3, IL-1β mRNA and caspase-1 activity. Additionally, it has been shown that inhibition of AMPK-Sirt1 pathways significantly upregulated miR-155 expression while downregulated by resveratrol. Our results demonstrated that resveratrol suppresses the NLRP3 inflammasome through AMPK and Sirt1 pathways by regulating the miR-155. As far as our knowledge, this thesis is representing the first one to establish the pathways and its regulatory mechanism that resveratrol possesses anti-inflammatory features on NLRP3 inflammasome in N9 microglia cell line.