Serebral palsili çocuklarda oturma esnasındaki fotoğrafik postür analizinin güvenilirliği ve postürün gövde kontrolü ve kaba motor fonksiyonlar arasındaki ilişkisi
The reliability of the photographic posture analysis during sitting in children with cerebral palsy and the relationship between the trunk control and the motor functions
- Tez No: 645491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ÇÖMÜK BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda fotoğrafik postür analizinin (FPA) spastik tip SP'li çocuklarda oturma pozisyonundaki güvenilirliğini analiz etmek ve FPA ile motor performans ve gövde kontrolü arasındaki ilişkiyi incelemekti. Kaba Motor Fonksiyon Sınıflaması (KMFSS)'na göre I,II ve III seviyesinde olan hemiparetik ve diparetik SP tanısı almış 5-12 yaş arasındaki 65 SP'li çocuk, oturma pozisyonunda FPA ile değerlendirildi. Fotoğrafik postür analizinin güvenirliliğini değerlendirmek için ölçümler birer gün aralıklarla iki araştırmacı tarafından yapıldı. Çocukların gövde kontrolleri, Gövde Kontrolü Ölçüm Skalası (TCMS) ile motor fonksiyonları, Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (KMFÖ) ile değerlendirilirdi. FPA ile değerlendirilen kraniovertebral açı, sagital baş eğimi, sagital omuz ve C7 açısı, koronal baş eğimi, koronal omuz açısı, torasik kifoz açısı, lumbal lorduz açısı, koronal pelvis eğimi açılarının gözlem içi ve gözlemciler arası yüksek güvenilirliği olduğu bulundu (ICC>0.9). FPA'nın SP'li çocuklarda oturma postüründe TCMS toplam puanı ile sagital baş eğimi (r=0,270), sagital omuz ve C7 açısı (r=0,255)arasında orta pozitif, koronal baş eğimi (r=-0,442) ve koronal pelvis açısı (r=-0,454) arasında orta negatif anlamlı korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze the reliability of photographic posture analysis (PPA) in sitting position in children with spastic CP, and to examine the relationship between PPA and motor performance and trunk control in children with cerebral palsy (CP). Sixty-five children with CP between the ages 5-12 who were diagnosed with hemiparetic and diparetic SP at the level of 1, 2 and 3 according to Gross Motor Function Classification (GMFCS) were evaluated with PPA in a sitting position. To evaluate the reliability of photographic posture analysis, measurements were made by two researchers at one-day intervals. Trunk control of children was evaluated using the Trunk Control Measurement Scale (TCMS), and motor functions were measured by Gross Motor Function Measurement (GMFM). Craniovertebral angle, sagittal head tilt, sagittal shoulder and C7 angle, coronal head tilt, coronal shoulder angle, thoracic kyphosis angle, lumbal lord angle, coronal pelvis tilt angles were found to have high reliability between intra and interater observers (ICC> 0.9). Moderate positive significant correlation was found between TCMS total score and sagittal head tilt (r =0.270), sagittal shoulder and C7 angle (r =0.255). Moderately negative significant correlation was found between TCMS total score and coronal head tilt (r =-0.442) and coronal pelvis angle (r =-0.454) A moderate positive significant correlation was found between the total score of GMFM and the sagittal shoulder and C7 angle (r =0.297). There was a moderate negative significant correlation between coronal head tilt (r =-0,363) and coronal shoulder angle (r =-0,268).