Çıkış sonrası herbisit ve gübre uygulamasının mısır (Zea mays L.) ekim alanlarında sorun olan yabancı ot türlerine karşı etkinliginin araştırılması
Effectiveness of post emergent herbicide and fertilizer application against weeds species in corn (Zea mays L.) cultivation areas
  1. Tez No: 645492
  2. Yazar: MUSTAFA KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmada mısır ekim alanlarında yabancı ot kontrolünde savaşım yöntemleri arasında yer alan kimyasal savasım metodu kullanarak, herbisitlerin, gübre karışımı ile etkileşimi sonucu, yabancı otlar üzerindeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada mısır bitkisinde Dimethenamid-p+Terbuthylazine ve Isoxaflutole+Thiencarbazone-methyl+Cyprosulfamide (safener)herbisitleritavsiyedozu, tavsiye dozu+üre ve aminoasit, yarı doz+üre ve aminoasit ilaveli olarak çıkış sonrası uygulanmıştır.Deneme Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü uygulama arazisinde yapılmıştır. Deneme“tesadüf blokları deneme desenine”göre 4 tekerrürlü olarak, sıra üzeri 15, sıra arası 70 cmolan 14 m2' lik parsellerde yürütülmüştür.Deneme alanında 12 yabancı ot türü saptanmışilk 3 sıradaConvolvulus arvensis L.,Chenopodium albumL. ve Abutilon theophrastiiMedik.yer almıştır. Yapılan calışma sonrası mısırda yeşil aksam verimi Isoxaflutole+Thiencarbazone-methyl+Cyprosulfamide (safener)+Üre uygulamasında en yüksek olmuş,yine bu uygulama yabancı otlar üzerinde de en yüksek etkisini göstermiştir. Tarla koşullarında Isoxaflutole+Thiencarbazone-methyl+Cyprosulfamide (safener)+Üre uygulaması sonrası ilaç kullanımını takiben yer yer yapraklarda çok az miktarda yanıklık gözlenmiştir. Dimethenamid-p+Terbuthylazine+Üre uygulamasında herbisit zararı gözlenmemiştir. Yarı doz herbisit+gübre karışımları tavsiye dozu+gübre karışımına yakın herbisidal etki göstermiştir. Günümüzde üreticilertarafından herbisite bitki besleme ürünlerinin karıştırılması pratikde uygulanmakta olup bu tür karışımlarbilimsel çalışmalara dayandırılmadan kesinlikle önerilmesi mağduriyetler oluşturabilecektir.Bu tip uygulamaların bilimsel dayanağı olursa hem herbisitten tasarruf edilmiş, hemde ayrı ayrı iki kez uygulama maliyetinden kurtulunmuş olunacaktır. Tek yıllık bir araştırma olan bu çalışmada yabancı otlar üzerinde yarı doz herbisit ile gübre karışımı tavsiye dozu herbisit ile gübre karışımına yakın etki göstermiş olup daha detay çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu konuda çalışacaklara örnek olmasını diliyoruz.
Özet (Çeviri)
In study, it is aimed to investigate the effect of herbicides on weeds as a result of their interaction with the fertilizer mixture by using chemical control method, which is among the control methods used in weed control in corn sowing area. In the study, Dimethenamid-p+Terbuthylazine and Isoxaflutole+Thiencarbazone-methyl+Cyprosulfamide (safener) herbicides were applied after emergence as recommended dose, recommended dose+urea and amino acid, half dose+urea and amino acid addition on corn plant. The trial was carry out in the Black Sea Agricultural Research Institute application area of Samsun province. The trial was carried out in 4 replications according to the“random blocks trial design”on 14 m2 parcels with 15 rows and 70 cm between rows. In the trial area, 12 weed species were detected and Convolvulus arvensis L.,Chenopodium album L. and Abutilon theophrastii Medik. took place in the first 3 places. After the study green planting yield in corn was the highest in Isoxaflutole+Thiencarbazone-methyl+Cyprosulfamide (safener)+Urea application, again this application also showed the highest effect on weeds. After the application of Isoxaflutole+Thiencarbazone-methyl+Cyprosulfamide (safener)+Urea in field conditions, a very small amount of blight was observed on the leaves in places. No herbicide damage was observed in Dimethenamid-p+Terbuthylazine+Urea application. Half dose herbicide+fertilizer mixtures showed herbicidal effect close to the recommended dose+fertilizer mixture. Nowadays, mixing herbicide plant nutrition products is practiced by the producers, and such mixtures are strictly aggrieve recommended without being based on scientific studies. If such applications have a scientific basis, both herbicide will be appropriate and the cost of applying two times separately will be rid of. In this study, which is a one-year study, the recommended dose of half-dose herbicide and fertilizer mixture on weeds showed close effect to the mixture of herbicide and fertilizer, and more detailed studies are needed. We wish it to be an example for those who will work corcerning this issue.