Tekirdağ ilinde bağcılık faaliyetleri
In Tekirdağ province the viticulture activity
  1. Tez No: 64554
  2. Yazar: GÖNÜL COŞKUNTUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Tekirdağ ilinde bağcılık faaliyeti çok eski yıllardan bu yana yapılagelmekte olan ve tarım kesiminde yaşayanların önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır. Tekirdağ ilinde üretilen üzüm alanı 6954 ha, üretim 56189 ton ve verim 8080 kg/ha'dır. Bağcılığın entansif olarak yapıldığı Tekirdağ'da verim Türkiye ortalamasının üzerinde olan birkaç ilden biridir. Tekirdağ ili 56189 ton üretimi ile Marmara Bölgesi'nin toplam üzüm üretiminin % 19.95' ini oluşturmaktadır. Fakat son yıllarda ilde bağcılık alanlarında önemli oranlarda azalma meydana geldiği saptanmıştır. Bu azalmanın sebepleri çok çeşitli olmakla birlikte en önemlileri, son yıllardaki olumsuz iklim koşulları, hastalıklar, elde edilen gelirdeki azalma gösterilmektedir. Tekirdağ il ve ilçelerinde yetiştirilen üzümler Tekel şarap fabrikası ve özel sektör tarafından alınarak çeşitli ürünlere işlenmek suretiyle değerlendirme yoluna gidilmektedir. AET' ye girildiği zaman rekabet edebilmek için, öncelikle gerekli alt yapının oluşturularak ilgili çalışmaların yapılması ve rekabet ortamının oluşturulduğu zaman topluluğa girilmesinin yerinde olacağı görüşü yaygın olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Viticulture has long been practiced in Tekirdağ province. To make a living by most people working in the Agriculture Sector. The area devoted for Viticulture in Tekirdağ 6954 ha, the production is 56189 tons and the yield is 8080 kg/da. Tekirdağ is one of the provinces, where intensive agricultural practices are applied, that the yield obtained is higher than the average yield obtained in Turkey. Tekirdağ province produces the 19.95 % of the produce of Marmara region, by 56189 tons. A decrease in Viticulture area has been observed in recent years which can be attributed to various factors most important of which are unfavorable weather conditions of recent years, diseases, and the decrease of per unit income of the produce. The produce obtained in Tekirdağ province is purchased and processed into various products by the Vine Factory of Tekel and private Enterprises. For better competition purposes it is recommended that the infrastructure be prepared in advanced and then the integration into the EC must be realised.