Tekirdağ ilinde kullanılan tarım arabalarında kaynak hatalarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on evaluation of agricultural traillers weld defects in Tekirdağ province
  1. Tez No: 57289
  2. Yazar: SİNAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Tekirdağ İlinde Kullanılan Tarım Arabalarında Kaynak Hatalarının Değerlendirilmesi Üzerine Bir Araştırma Sinan CENGİZ Trakya Üniversitesi Tekirdağ Meslek Yüksekokulu Makina Bölümü Öğretim Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Selçuk ARIN 1996, Sayfa: 48 Jüri: Prof.Dr Selçuk ARIN (Danışman) Jüri: Prof.Dr. Bülent EKER Juri:Doç.Dr. Bahattin AKDEMİR Tekirdağ İlinin doğal arazi yapısı tarımsal mekanizasyona çok elverişli olması dolayısıyla büyük ölçüde tarım makinası varlığına sahiptir. Traktör ve tarım arabası varlığı oldukça zengin sayılan Tekirdağ'da en yaygın tarımsal faaliyetler içinde buğday, soğan, ayçiçeği, karpuz, kavun, kabak üretimi ve bağcılık ilk sırayı alır.Bölgede yapılmakta olan bu tip tarım, tarım arabasına olan talebi arttırmaktadır. Böylesine tarım arabası varlığına ve talebine karşın Tekirdağ içinde tamir ve bakım işleri yapanlar hariç gelişmiş bir imalathaneye rastlanmamaktadır. Tekirdağ İlinde 5 ayrı bölgede yapılan araştırmada, tarım arabalarının kaynaklı birleştirmeleri incelenmiştir. Hatalar, sürekli döndürme momenti ve engebeli arazi koşulları nedeniyle, titreşim, burulma ve döndürme momentlerinin etkisi altında çalışan araçların, en zayıf bölgeleri olan kaynaklı birleşme yerlerinde yoğunlaşır. Araştırmanın konusu olan bu hataların ortaya çıkarılmasında günümüz endüstrisindeII en çok uygulanan tahribatsız muayene deneyleri (Visual test-gözle muayene ve boyut kontrolü, Dye penetrant-Penetrant boya testi, Magnetik partikül testi, Ultrason testi ve Eddy current (Girdap akımları) testi uygulanmıştır. 265 adet tek ve çift dingilli tarım arabası üzerinde araştırma yapılmıştır.Bunların tamamı gözle muayene edilmiş ve kaynaklı birleştirmelerin %90 'ında kaynak hatalarına rastlanmıştır. Bu hataların %62' sinde kabul edilemez ve mutlaka tamir gerektiren kaynak dikişleri saptanmıştır. Bölge ve tarım arabası oranına göre 38 adedinin boyut kontrolü yapılmış, en büyük sapmalar ±8 (mm) olarak saptanmıştır.Penetrant test, ultrason test, magnetik partikül test, ve girdap akımları testi her araştırma bölgesinde 2' şer adet tarım arabası üzerinde uygulanmış ve %70 'inde kaynak hatalarına rastlanmıştır. Bu hataların %50 'si kabul edilemez ve tamir gerektiren hatalar olarak saptanmıştır. Araştırmaya giren tarım arabası imalatçı firma sayısı 9 olup sadece 2 tanesi Trakya Bölgesinde kuruludur. Malkara 'da bulunan bu imalathaneler de yapılan incelemeler, sonuçları ve bulguları haklı çıkaracak düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Postgraduate Thesis A research on evaluation of agricultural trailer's weld defects in Tekirdağ province by Sinan CENGİZ Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Trakya University Institute of Natural Sciences Agricultural Mechanization Department Supervisor: Prof. Dr. Selçuk ARIN 1996, # of pages: 48 Jury: Prof.Dr. Selçuk ARIN (Supervisor) Jury: Prof.Dr. Bülent EKER Jury: Asst. Prof. Dr. Bahattin AKDEMİR Since, Tekirdağ province has a very suitable natural ground surface for agricultural mechanization, there are huge amount of agricultural machines. In Tekirdağ.where is very reach by means of tractors and trailers, most common agricultural facilities are, wheat, onion, sunflower, water melon, pumpkin viniculture productions which take first ranks. That sort of agricultural facilities in the province, make demand increase to trailers. Although there is high existence and demand ofIV trailers, there is no advanced factories except small production and repairement places in Tekirdağ. Weld connections of trailers in five different parts of Tekirdağ were inspected and faults and defects were generally found in the welded components that are the weakest parts of a trailer which is working under hard working conditions. For detecting that sort of faults and defects, non-destructive material testing methods such as visual, dimension, penetrant painting, magnetic particul, ultrasonic, Eddy current, tests were performed. The survey has been spreaded through 265 single and double axled trailers. All of them has been inspected visually and about 90% of them were found defective. 62% Of the defects were unacceptable and had repair required welds. Due to the province and trailer rate, dimension control of 38 trailers were performed and principal deviations of 8 (mm) were detected. Penetrant, ultrasonic, magnetic, particul and Eddy current tests were performed on 2 trailers in every surveying province and 70% of them had been found defective and 50% of the defects were unacceptable and had repair required weldings. Number of manufacturers of the trailers are 9, which were mentioned in this survey and only 2 of them were settled in Trakya province. The inspections which were performed in these small factories in Malkara concluded that the results and data of this study are correct.