Çocukluk çağı akciğer tüberkülozu hastalarının D vitamini düzeylerinin değerlendirilmesi
Childhood lung tuberculosis patientsevaluation of vitamin D levels
- Tez No: 645608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YILMAZ AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: D vitamini eksikliği çocuklarda çok sık görülmektedir. Son yıllarda yapılan birçok çalışma D vitaminin immunmodülatör etkisi olduğunu ve D vitamini eksikliğinde çeşitli enfeksiyon hastalıklarının geliştiğini bildirmiştir. Bu nedenle çalışmamızda; TB gelişebilecek riskli grupların bilinmesi konusuna katkı niteliğinde; eksik serum 25-hidroksivitamin D düzeyi ile akciğer TB hastalığı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; tek merkezli, retrospektif olarak yapıldı. Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünde 2017-2020 yılları arasında klinik, radyolojik, mikrobiyolojik veriler doğrultusunda akciğer tüberkülozu hastalığı tanısı konulup izleme alınan, eşlik eden ek bir hastalığı olmayan 0-18 yaş arasındaki 47 çocuk olgu alındı. Kontrol grubuna ise Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Genel Çocuk Polikliniğine başvurmuş, bilinen bir hastalığı olmayan, rutin çocuk muayenesi sırasında D vitamini düzeyi çalışılmış 61 olgu dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm çocuklara ait yaş, cinsiyet gibi demografik verilerin yanı sıra, TB hastalarının tanı mevsimi, kliniği, laboratuvar, mikrobiyolojik ve radyolojik bulguları ve bu bulguların D vitamini eksikliği ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya aktif akciğer tüberkülozlu 47 olgu, kontrol grubu olarak 61 sağlıklı olgu olmak üzere 108 olgu dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm çocukların ortalama 25(OH)VitD düzeyi 11.4 (14±8.2) ng/ml sonuçlandı. Akciğer tüberkülozlu olguların 25(OH)VitD düzeyinin ortanca değeri 10.9 (13,0 ± 9,7) ng/ml saptandı. Kontrol grubunda çalışılan serum 25 (OH) Vitamin D düzeyinin ortanca değeri 13,2 (14,7± 6,8) ng/ml saptandı. Akciğer tüberkülozlu olguların 25(OH)VitD değeri kontrol grubundan anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha düşüktü. Akciğer tüberkülozlu olguların 28'inde (%59,5) vitamin D eksikliği var iken (serum 25-hidroksivitamin D
Özet (Çeviri)
Aim: Vitamin D deficiency is very common in children. Many studies conducted in recent years have reported that vitamin D has an immunomodulatory effect and that various infectious diseases develop in vitamin D deficiency. Therefore, in our study; Contributing to knowing the risky groups that may develop TB; We aimed to investigate the relationship between deficient serum 25-hydroxyvitamin D level and pulmonary TB disease. Patients and Methods: Our work; It was done retrospectively with a single center. It was held between 2017-2020 at the Department of Pediatric Infectious Diseases, Department of Pediatrics, Health Sciences University, Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. 47 children between the ages of 0-18, who were diagnosed with pulmonary tuberculosis and were followed-up in line with clinical, radiological and microbiological data, were included. In the control group, 61 cases without any known disease and whose vitamin D levels were studied during routine pediatric examination were included. In addition to demographic data such as age and gender of all children included in the study, the diagnosis season, clinic, laboratory, microbiological and radiological findings of TB patients and the relationship of these findings with vitamin D deficiency were evaluated. Results: A total of 108 patients were included in the study, including 47 patients with active pulmonary tuberculosis and 61 healthy patients as the control group. A total of 108 patients were included in the study, including 47 patients with active pulmonary tuberculosis and 61 healthy patients as the control group. The mean 25 (OH) D level of all children included in the study was 11.4 (14 ± 8.2) ng / ml. The median value of 25 (OH) Vitamin D level in patients with pulmonary tuberculosis was 10.9 (13.0 ± 9.7) ng / ml. The median value of serum 25 (OH) Vitamin D level studied in the control group was 13.2 (14.7 ± 6.8) ng / ml. 25 (OH) vitamin D levels of the patients with pulmonary tuberculosis were significantly lower than the control group. While 28 (59.5%) of pulmonary tuberculosis patients had vitamin D deficiency (serum 25-hydroxyvitamin D