Toplumda gelişen pnömoni tanısı ile hospitalize edilerek tedavi verilen hastalarda mikrobiyolojik etken çeşitliliği
- Tez No: 645640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İmmun sistemi sağlam olan bir kişide, günlük yaşamı sırasında ortaya çıkan pnömoni toplumda gelişen pnömoni (TGP) olarak adlandırılır. TGP vakalarının %38-87'sinde mikrobiyolojik olarak etken saptanabilmektedir. Tanısal süreçte vücut örneklerinden elde edilen kültür sonuçlarının beklenmesi ve tedavinin buna göre şekillendirilmesi tedavide gecikme ve aksamalara neden olabileceğinden, ampirik olarak tedaviye başlamak en doğru yaklaşım şeklidir. Ampirik tedavi planlanması amacı ile geçmiş hastalardan elde edilen veriler gelecekte mantıklı ve tutarlı bir tahmin yürütmek için faydalı olacaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Eylül 2016 – Ocak 2020 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde TGP tanısı ile yatarak tedavi gören hastaların verileri incelenerek etken analizi yapılması amaçlanmıştır. Bulgular: Çalışma popülasyonumuzu oluşturan 587 hastanın yaş ortalaması 59.4 22.4 (18- 101) yıl ve BMI 25.1 3.6 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Pneumonia that occurs during daily life in a person with a healthy immune system is called community-acquired pneumonia (CAP). Microbiologically, the agent can be detected in 38-87% of CAP cases. Waiting for the culture results in the diagnostic process and shaping the treatment according to this results may cause delay and problems in the treatment, it is the most correct approach to start treatment with an empirical way. Data of previous patients will be useful for making a logical and consistent guess in the future for empirical treatment planning. Materials and Methods: In this study, it was aimed to analyze the agent by examining the data of inpatients with a diagnosis of CAP at Gulhane Training and Research Hospital Chest Diseases Clinic between September 2016 and January 2020. Results: The study sample was consisted of 587 patients. The mean age of participants was 59.4 22.4 (18-101) years and their BMI was 25.1 3.6.