Hastanede yatak istirahatindeki riskli gebelerde anksiyete ve uyku kalitesi üzerine müziğin etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of music on anxiety and sleep quality in risk pregnancies at bed rest in the hospital
- Tez No: 645752
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÖKYILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, hastanede yatak istirahatindeki riskli gebelerde anksiyete ve uyku kalitesi üzerine müziğin etkisinin belirlenmesi amacıyla 80 kontrol ve 80 deney olmak üzere 160 riskli gebe ile yapılmıştır. Ön test-son test desende randomize kontrollü çalışmada, deney grubuna alınan gebelere araştırmacı tarafından kulaklık ile Acemaşiran makamındaki müzik ardışık 3 gün, günde 2 kez 40 dakika süreyle dinletilmiş, kontrol grubundaki gebelere rutin uygulamalar yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Programme for Social Science) 22.0 for Windows paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki gebeler yaş, eğitim düzeyi, meslek, ekonomik durum, gebelik sayısı, doğum sayısı, düşük/kürtaj sayısı, yaşayan çocuk sayısı, şuan ki gebelik haftası ve hastanede kaldığı süre açısından benzerdir. Deney ve kontrol gruplarındaki gebelerin sürekli kaygı düzeyi benzer olup dinletilen müzik sonrası durumluk kaygı puanı ortalamaları deney grubu lehinde azalmıştır (p˂0.05). Dinletilen müzik sonrası, deney grubundaki gebelerin subjektif uyku kalitesi puanları düşmüş, uyku kaliteleri anlamlı olarak yükselmiştir. Deney grubundaki gebelerin uyku latansı puanları dinletilen müzik sonrası düşerek uykuya geçişleri kolaylaşmıştır. Dinletilen müzik sonrası deney grubundaki gebelerin uyku süreleri, uyku etkinliği, gündüz fonksiyonları ve toplam PUKİ puanları anlamlı olarak artmış, uyku bozukluğu ve ilaç kullanımı azalmıştır (p˂0.05). Çalışmamızın sonucunda, hastanede yatak istirahatinde olan riskli gebelere Acemaşiran makamında müzik dinletilmesinin gebelerin anksiyete düzeylerini azalttığı ve uyku kalitelerini yükselttiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out with 160 risky pregnant women, 80 of whom were control and 80 experiments, in order to determine the effects of music on anxiety and sleep quality in risky pregnant women at bed rest in the hospital. In the randomized controlled study in the pretest-posttest order, the pregnant women who were taken to the experimental group were listened to the music in the Acemaşiran mode by the researcher for 40 minutes 2 times a day for 3 consecutive days, and the pregnant women in the control group were applied clinical routine. The data obtained were evaluated using SPSS (Statistical Program for Social Science) 22.0 for Windows package program. It was observed that the pregnant women in the experimental and control groups were similar in terms of age, educational status, occupation, economic status, number of pregnancies, number of births, number of abortions, number of living children, current week of gestation and length of hospital stay. The trait anxiety level of pregnant women in the experimental and control groups was similar, and the state anxiety score averages after listening to music decreased in favor of the experimental group (p˂0.05). After listening to music, the subjective sleep quality scores of the pregnant women in the experimental group decreased and their sleep quality increased significantly. The sleep latency scores of pregnant women in the experimental group decreased after listening to music and made it easier for them to go to sleep. After listening to music, the sleep duration, sleep efficiency, daytime functions and total PSQI scores of the pregnant women in the experimental group increased significantly, sleep disturbance and drug use decreased (p˂0.05). As a result of our study, it was determined that playing music in the Acemaşiran mode to the risky pregnant women who were at bed rest in the hospital decreased their anxiety levels and increased their sleep quality.