Kilis keçilerinde farklı vücut özellikleri ile verim özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between different body characteristics andyield characteristics in Kilis goats
  1. Tez No: 645876
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ TİLKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çeşitli vücut ölçü ve tartıları ile besi ve laktasyon özellikleri arasındaki ilişkilerin araştırıldığı bu çalışma Kilis ilinde yetiştirilen Kilis keçileri ile yürütülmüştür. Çalışmanın hayvan materyalini 100 baş Kilis keçisi ile bunların oğlakları oluşturmuştur. Çalışma sonunda Kilis keçilerinin %58 ikizlik oranına sahip ve orta irilikte hayvanlar olduğu, bunların beside günlük 198.9 ± 7.20 g canlı ağırlık kazandıkları ve laktasyon süt verimlerinin 200.0 ± 9.32 ile 213.1 ± 6.05 litre ve laktasyon süresinin ise 251.4 ± 1.99 ile 256.4 ± 8.27 gün arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigating the relationships between different body measurements or body weight and fattening or lactation characteristics was conducted in Kilis goats reared Kilis province. The animal material of the study was consisted of 100 head Kilis goats and their kids. At the end of the study, it was determined that Kilis goats had a twinning rate of 58% and they were medium-sized animals with daily gain of 198.9 ± 7.20 g at fattening. It was also determined that they had 200.0 ± 9.32 to 213.1 ± 6.05 liters of milk yield in 251.4 ± 1.99 to 256.4 ± 8.27 days of lactation.