Çevresel sigara dumanına maruz kalan ratlarda melatoninin antioksidan etkisinin larenks mukozasında incelenmesi (deneysel çalışma)
Evaluation of the antioxidant effects of melatonin on the larynx mucosa of rats exposed to environmental tobacco smoke (an experimental study)
- Tez No: 646010
- Danışmanlar: PROF. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Amaç : Bu çalışmanın amacı çevresel sigara dumanına maruz kalan ratlarda sigaranın laringeal mukoza üzerine yaptığı olumsuz etkileri önlemek bakımından melatoninin antioksidan etkisinin araştırılmasıdır. Materyal Metod : Çalışmada kullanılan ratlar, dört gruba ayrıldı. Grup I (M+/S+) : Çevresel sigara dumanına maruz bırakılan ve melatonin enjeksiyonu yapılan grup. Grup II (M-/S+):Çevresel sigara dumanına maruz bırakılıp melatonin enjeksiyonunun yapılmadığı grup. Grup III (M-/S-):Çevresel sigara dumanına maruz bırakılmayan ve melatonin enjeksiyonu yapılmayan grup. Grup IV (M+/S-):Çevresel sigara dumanına maruz bırakılmayan ve melatonin enjeksiyonu yapılan grup. 3.ayın sonunda çıkarılan doku örnekleri Süperoksit dismutaz, Katalaz, Glutatyon peroksidaz enzimleri açısından plazma enzim seviyeleri ile birlikte değerlendirildi. Örnekler ışık mikroskobunda muhtemel histoptaolojik değişiklikler olan skuamöz hiperplazi, keratoz, parakeratoz, epitel hiperplazisi açısından ve ultrastrüktürel hücre içi ve hücreler arası değişiklikler bakımından elektron mikroskopik olarak incelendi. Bulgular : Grup III ve Grup IV'te doku süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz enzim aktiviteleri Grup I ve Grup II 'den anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Grup III ve Grup IV'te plazma süperoksit dismutaz ve katalaz enzim aktiviteleri Grup II'den anlamlı olarak daha yüksekti. 4 grupta plazma glutatyon peroksidaz değeri anlamlı farklılık göstermemiştir. Grup II' de epitelyal hiperplazi oranı Grup I, Grup III ve Grup IV'ten anlamlı olarak daha yüksekti. Grup II' de parakeratoz oranı Grup I ve Grup III'ten anlamlı olarak daha yüksekti. Grup I'de epitel hücreleri elektron mikroskopik bulgular bakımından Grup III'teki görünümleri ile benzer normal hücre yapısında tespit edilmişlerdir. Sonuç : Melatonin uygulanmasıyla sigaranın neden olduğu oksidatif hasar sonucunda oluşan intoksikasyonun değerlendirilmesinde SOD, KAT ve GSH-Px aktivitelerinde artış olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: The aim of this study was to investigate the antioxidant effect of melatonin in terms of the prevention of the negative effects of tobacco smoking on the laryngeal mucosa of the the rats exposed to environmental tobacco smoke. Materials and Method: Rats used in this study were divided into four groups : Group I (M + / S +): The group was exposed to environmental tobacco smoke with melatonin injection. Group I I (M-/S+): The group was exposed to environmental tobacco smoke and without injection of melatonin. Group III (M-/S-): The Group was not exposed to environmental tobacco smoke and without injection of melatonin. Group IV (M+/S-): The Group was not exposed to environmental tobacco smoke with injection of melatonin. Tissue samples removed at the end of the 3rd month were evaluated in terms of superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase enzymes with the plasma enzyme levels. Samples were examined in terms of the possible histopathologic changes of squamous hyperplasia, keratosis, parakeratosis, epithelial hyperplasia by the light microscope and intracellular and intercellular ultrastructural changes by electron microscope . Results :Tissue superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase enzyme activities were found significantly higher in Group III and Group IV than Group I and II. Plasma superoxide dismutase and catalase enzyme activities were significantly higher in Group III and Group IV than Group II. The value of plasma glutathione peroxidase showed no significant difference in 4 groups. The rate of epithelial hyperplasia was significantly higher in Group II than Group I , Group III and Group IV. The rate of parakeratosis was significantly higher in Group II than Group I , Group III. The appearance of epithelial cells in Group I were identified normal cell structure similar to the ones in Group III in terms of electron microscopic findings. Conclusion : Increased SOD, CAT and GSH-Px activities with melatonin application in the evaluation of intoxication as a result of the oxidative damage caused by smoking were detected .