Magnezyum ve Kalsiyum Boratların Sentezi ve Konveyör Bantlarda Yanma Geciktirici Özelliklerinin Araştırılması
Synthesis of Magnesium and Calcium Borates and Investigation of Fire Retardant Properties in Conveyor Belt
  1. Tez No: 646099
  2. Yazar: SENA DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Üretim sektörlerinde yangının ve yangın sonucunda meydana gelen gazların hayati risk oluşturduğu bilinmektedir. Bu riski azaltmak için konveyör bantların üretim sürecinde alev geciktirici katkılar kullanılmaktadır. Bor ve bor ürünleri, son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde pek çok farklı sektöre hizmet verilen ürünlerin yapımında ve geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Bu kullanım alanları içerisinde; boyalar ve kumaşlarda yangın geciktirici etkisi olduğu daha önce yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmada, alev geciktirici katkılarla yangın geciktirici bant olarak piyasaya verilen lastik bant hamurlarına alev geciktirici olarak kullanılan katkıların yerine sıvı faz reaksiyonu yöntemleriyle sentezlenen magnezyum borat ve kalsiyum borat ilave edilmiştir. Bu ilavenin ardından pişme süreci testleri uygulanarak her numune için pişirme süreleri tespit edilmiştir. Uygun şartlarda ve sürelerde pişirilen lastik bant hamurlarına alevlenme karakteristiği testleri uygulanarak alev geciktirici etkilerinin ne kadar olduğu tespit edilmiştir. Testlerin sonucunda magnezyum borat ve kalsiyum borat katkılarının alev geciktirici etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that fire and gases resulting from fire pose a vital risk in the production sectors. To reduce this risk, flame retardant additives are used in the production process of conveyor belts. Boron and boron products are used in the production and development of products served to many different sectors thanks to the studies carried out in recent years. Among these areas of use; It has been proven by previous studies that it has a fire retardant effect in paints and fabrics. In this research, magnesium borate and calcium borate, which are synthesized by liquid phase reaction methods as flame retardant additives, have been added to rubber band pulps which are put on the market as fire retardant tapes with flame retardant additives. After this addition, cooking process tests were applied and cooking times were determined for each sample. The flame retardant effects were determined by applying the exacerbation characteristic tests to the rubber band pastes baked under suitable conditions and times. As a result of the tests, magnesium borate and calcium borate additives proved to have flame retardant effects.