Sulardan mikrokirletici gideriminde ozonlama, perokson (O3/H2O2) ve adsorpsiyon proseslerinin arıtma performansının karşılaştırılması
Comparisons of treatment performance of ozone, peroxone (O3/H2O2)) and adsorption processes in removal of micropollutants from waters
- Tez No: 646105
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT UYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada alıcı ortamda çevre ve insan sağlığını tehdit eden toksik ve kalıcı mikrokirleticilerden olan, organoklorlu pestisitlerden endrin, dieldrin ve organofosforlu pestisitlerden chlorpyrifos bileşiklerinin, ileri oksidasyon proseslerinden klasik ozonlama, perokson (O3/H2O2) ve karbon nanotüp (CNT) adsorpsiyon yöntemleri kullanılarak alıcı ortamdan giderilmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Adsorpsiyon deneylerinde tek duvarlı karbon nanotüp (SWCNT) ve çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) adsorbentleri ile pestisit gideriminde adsorban dozu, temas süresi ve sıcaklık gibi farklı parametrelerin optimizasyonu üzerine çalışılmıştır. SWCNT ve MWCNT ile adsorpsiyonda optimum adsorban dozu 6,6 mg/L, temas süresi 120 dk ve sıcaklık 20 °C olarak belirlenmiştir. Ozon oksidasyonu deneylerinde dieldrin, endrin ve chlorpyrifos bileşiklerinin giderimi için pH, süre ve ozon dozu gibi farklı parametlerin etkileri incelenmiştir. Optimum sonuçlar pH 9.0, ozonlama süresi 5 dk ve 54 mg/dk ozon dozunda dieldrin, endrin ve chlorpyrifos bileşikleri için yüksek giderim verimleri sağlanmıştır. Perokson deneylerinde ise dieldrin, endrin ve chlorpyrifos bileşiklerinin giderimi için pH, ozonlama süresi, ozon dozu ve hidrojen peroksit dozu gibi farklı parametlerin etkileri incelenmiştir. Optimum giderim verimleri pH 6.0, 5 dk reaksiyon süresi, 54 mg/dk ozon dozu ve 113 mg/L hidrojen peroksit dozu ile sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Mikrokirleticiler, İleri Oksidasyon Prosesleri, Adsorpsiyon, Oksidasyonu, Perokson.
Özet (Çeviri)
in, endrin and organophosphorus pesticides, which are toxic and permanent micro pollutants threatening environment and human health in the receiving environment, are obtained from classical oxidation processes, peroxone (O3/H2O2) and carbon nanotube adsorption (CNT) methods using advanced oxidation processes studies have been made on. In the adsorption experiments, optimization of different parameters such as adsorbent dose, contact time and temperature in pesticide removal with singlewalled carbon nanotube (SWCNT) and multi-walled carbon nanotube (MWCNT) was studied. In adsorption with SWCNT and MWCNT, the optimum adsorbent dose was determined as 6.6 mg/L, contact time was 120 min and temperature was 20 °C. The effects of different parameters such as pH, contact time and ozone dose for the removal of dieldrin, endrin and chlorpyrifos compounds were investigated in ozone oxidation experiments. Optimum results pH 9.0, ozonation time 5 min and 54 mg/min ozone dose for dieldrin, endrin and chlorpyrifos compounds provided high removal efficiency. The effects of different parameters such as pH, contact time, ozone dose and hydrogen peroxide dose were investigated for the removal of dieldrin, endrin and chlorpyrifos compounds in peroxone experiments. Optimum removal efficiencies were achieved with pH 6.0, 5 min reaction time, 54 mg/min ozone dose and 113 mg/L hydrogen peroxide dose. KEYWORDS: Micropollutants, Advanced Oxidation Processes, Adsorption, Ozone Oxidation, Peroxone.