Okul öncesi (48-60 ay) dönem çocuklarında TÜBİTAK'ın meraklı Minik Dergisi'ndeki etkinliklerin sosyal beceri ve bilişsel tempo düzeylerine etkisinin incelenmesi
Pre-school (48-60 month) social skills and cognitive tempor of theactivities in the interested Tiny Magazine of TÜBİTAK investigation of itseffect on levels
- Tez No: 646106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Okul öncesi dönem çocukların farklı beceri düzeylerinin(bilişsel, sosyal, psikomotor vb.) hızlı gelişim gösterdiği önemli bir dönemdir. Bu nedenle de bu dönem içerisinde çocuklara verilen eğitim ve eğitimde kullanılan materyaller(kitap, dergi vb.) çocuğun daha sonraki yaşantısına rehber olma niteliğindedir. Ülkemizde okul öncesi dönem çocuklarına yönelik pek çok kitap bulunmasına karşın, bu yaş grubuna yönelik periyodik yayınlanan dergi çok fazla bulunmamaktadır. Bu dergilerin içerisinde çocukların keşif, araştırma ve merak duygularını harekete geçiren ve öğrenme gereksinimlerini karşılayan dergi TÜBİTAK tarafından aylık olarak yayınlanmakta olan Meraklı Minik dergisidir. Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi (48-60 ay) dönem çocuklarında TÜBİTAK'ın Meraklı Minik dergisindeki etkinliklerin sosyal beceri ve bilişsel tempo düzeylerine etkisini incelemektir. Bu doğrultuda, araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada Avcıoğlu (2007) tarafından okul öncesi dönem çocukların sosyal beceri düzeylerinin saptanması amacıyla geliştirilen Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ) ve Wright (1971) tarafından geliştirilen ve Seçer, Sarı, Çeliköz, Üre (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Kansas Reflection- Impulsivity Scalefor Preschool formu kullanılmıştır. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Balıkesir ili Altıeylül ilçesindeki Bengi Ana Okulu'nun 2 farklı sınıfında öğrenim görmekte olan toplam 40 çocukla (48-60)ay birlikte gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna eğitim-öğretim yılı boyunca, Milli Eğitim Bakanlığı programın yanında Meraklı Minik Dergisi içerisindeki etkinlikler uygulatılmıştır. Öntest ve son testlerde çocukların sosyal beceri ve bilişsel tempo düzeyleri ölçülmüş ve sonuçlar istatistiksel deneylerle karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde elde edilen bulgulara göre; Meraklı Minik dergisinde bulunan etkinliklerin uygulandığı grupta yer alan çocukların sosyal ve bilişsel tempo ölçeklerinden aldıkları sontest puanlarının, kontrol grubunda yer alan çocukların aynı ölçekten aldıkları sontest puanlarına göre anlamlı derecede artış gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Preschool period is an important period in which different skill levels of children (cognitive, social, psychomotor, etc.) develop rapidly. For this reason, the materials (books, magazines, etc.) used in education and training given to children during this period are a guide for the later life of the child. Although there are many books for preschool children in our country, there are not many periodical journals published for this age group. The magazine that stimulates children's discovery, research and curiosity and meets the learning needs within these magazines is the Curious Minik magazine published monthly by TÜBİTAK. The main purpose of this study is to examine the effects of activities in TUBITAK's Meraklı Minik magazine on social skills and cognitive tempo social skills and cognitive tempo levels in preschool (48-60 months) children. Accordingly, the semi-experimental pattern with pretest-posttest control group was used in the research. In the research, Kansas Reflection- Impulsivity developed by Avcıoğlu (2007) to determine the social skills levels of preschool children was developed by the Social Skills Assessment Scale (PSAS) and Wright (1971) and adapted to Turkish by Seçer, Sarı, Çeliköz, Üre (2009). Scale for Preschool form was used. In the 2014-2015 academic year, it was carried out together with 40 children (4-6 years old) studying in 2 different classes of Bengi Kindergarten in Balıkesir province, Altıeylül district. During the academic year, the experimental group was applied activities in Curious Minik Magazine besides the curriculum of the Ministry of Education. In the pretest and posttest, the social skills and cognitive tempo levels of the children were measured and the results were compared with statistical experiments. According to the findings obtained in the analysis of the data; It was observed that the posttest scores obtained from the social and cognitive tempo scales of the children in the group in which the activities in the Meraklı Minik magazine were applied increased significantly compared to the posttest scores of the children in the control group.