Farklı kil minerali içeren toprakların besin elementi absorbsiyon kapasiteleri
Nutrient absorption capacity of soils containing different clay minerals
  1. Tez No: 646126
  2. Yazar: MEFTUN KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada farklı kil tiplerini içeren üç farklı toprakta ve bu topraklara ait fraksiyonlarda besin elementlerinin adsorpsiyon kapasiteleri araştırılmıştır. Çalışmada farklı kil minerallerince baskın toprak, sırasıyla kireç, organik madde ve oksitlerin uzaklaştırıldığı fraksiyonlar, silt+kil, silt ve kil olmak üzere yedi fraksiyon kullanılmış ve bu fraksiyonların NH 4 , K ve Zn elementlerinin sorpsiyon kapasitelerinin değişiklik gösterdiği belirtilmiştir. Elde edilen sonuçlara K yedi farklı fraksiyonda düşük ve yüksek pH' larda hemen hemen aynı miktarlarda sorbe edilirken, nötr pH da ise sorpsiyon miktarının düştüğü görülmüştür. NH 4 sorpsiyonunda genel olarak bütün fraksiyonlarda sorpsiyonun pH 8.5 ve pH 5.5'de yüksek olduğu pH 7' ise düşük olduğu görülmüştür. Zn sorpsiyonu ise pH 8.5>pH 5.5>pH 7 şeklinde gerçekleşmiştir. Elde edilen bulgulara göre K, NH 4 ve Zn ve sorpsiyonun -kireç, -OM, -oksitler, silt+kil, kil ve silt fraksiyonlarından önemli düzeylerde etkilendiği görülmüştür. Yapılan değerlendirme sonucunda, sorpsiyonda etkili olan bu faktörlerin tek tek etkisi görülse de, toprakların sorpsiyon kapasitelerini değerlendirmede tüm bu etmenlerin bütünleşik olarak etkisinin belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the sorption capacities of nutrients in three different soils containing different clay types and their fractions were investigated. In the study, the dominant soil by different clay minerals, the soil from which lime was removed, the soil from which organic matter + lime was removed, the soil where the oxides were removed, the soil removed from silt + sand, smectite, illite and kaolinite clay minerals and seven fractions from which siltin were removed were used and these fractions were NH 4, K and It has been stated that the sorption capacities of Zn elements vary. As can be understood from the results obtained, it was observed that in K sorption, almost the same amounts were sorbed in seven different fractions at low and high pH, ​​while the amount of sorption decreased at neutral pH. In NH 4 sorption, it has been observed that the sorption is higher at pH 8.5 and pH 5.5 in all fractions and low at pH 7. In Zn sorption, the highest sorption in the fractions was found to be pH 8.5> pH 5.5> pH 7. According to the findings, it was seen that K, NH4 and Zn and sorption were significantly affected by -lime, -OM, -oxides, silt + clay, clay and silt fractions. As a result of the evaluation, it was concluded that although the effects of these factors that affect sorption were observed one by one, the combined effect of all these factors was determinative in evaluating the sorption capacity of soils