İzmir ili Gaziemir ilçesinde öğrenim gören 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin internet ve akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ve ilişkili faktörler
Internet and smart telephone addiction levels and related factors of 6, 7 and 8. class students who are learned in Gaziemir, Izmir, Turkey
- Tez No: 646127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜR HASSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde ergenler için internet ve akıllı telefonlar hayatın doğal birer parçasıdır. Bu teknolojilerin kullanımı birçok avantaj sağlamakla beraber riskler de içerir. Özellikle çocuğun gelişimsel sürecinde yaşadığı sorunlar ileriki dönemlerde internet ve akıllı telefon bağımlılığı ile sonuçlanabilmekte, bireysel ve toplumsal zararlar oluşturabilmektedir. Çalışmanın amacı; İzmir ili Gaziemir ilçesinde öğrenim gören ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinde internet ve akıllı telefon bağımlılık düzeylerini ve ilişkili faktörlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma İzmir ili Gaziemir İlçesinde 2017 yılında öğrenim gören 6, 7 ve 8. sınıftan toplam 2074 öğrenci (kapsayıcılık %94,3) ile yürütülmüş kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmanın bağımlı değişkenleri internet ve akıllı telefon bağımlılıklarıdır. Kwon'un Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği (Smartphone Addiction Scale-SAS) ve Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Formu (the Short Form of Young's Internet Addiction Test-YIAT-SF) kullanılmıştır. Öğrencilerin bağımlı değişkenleri ile sosyodemografik özellikleri, yaşam tarzı faktörleri, internet kullanım özellikleri, cep telefonu kullanım özellikleri ve psikososyal özellikleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Verilerin analizinde Student T testi, Kruskal Wallis testi ve lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 12,1±1,2'dir. Öğrencilerin %49,5'i kız, %50,5'i erkektir. Öğrencilerin %99,8'i internet kullanmaktadır ve internet bağımlılığı puan ortalaması 24,0±9,9'dur (n:1928). Öğrencilerin %69,6'sının akıllı cep telefonu vardır ve akıllı telefon bağımlılığı puan ortalaması 78,6±29,6'dır (n:1736). Öğrencilerin %78,3'ü akıllı telefonundan internete bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Internet and smartphones have become a natural part of life for adolescents. The use of these technologies had many advantages and risks. In particular, the problems that the child experiences during the developmental process could result in internet and smarthphone addiction in the future, which could cause individual and social harm. The aim of the study was to determine internet and smartphone addiction status and associated factors in 6th, 7th and 8th grade students of secondary school in Gaziemir, İzmir. Method: This cross-sectional study was conducted with a total of 2074 6th, 7th and 8th grade students in 2017 academic year in Gaziemir, distinct of İzmir province. The dependent variables of the study are internet and smartphone adddictions. Kwon's Smartphone Addiction Scale (SAS) and Young's Internet Addiction Test-Short Form (YIAT-SF) were used. The relationship between internet/ smartphone adddictions and sociodemographic characteristics, life style factors, internet usage characteristics, mobile phone usage characteristics and psychosocial characteristics were investigated. Student's t test, Kruskal Wallis test and linear regression analysis were used for the analysis of the data. Results: The mean age of the study group was 12.1±1.2 years. Among students, 49.5% were female, 50.5% were male. Of the students, 99.8% were using the internet and the average internet addiction score was 24.0±9.9 (n: 1928). Among the students, 69.6% had smartphones and the average smartphone addiction score of was 78.6±29.6 (n:1736). Among the students, 78.3% were connecting to the internet via their smart phone.