Santral venöz kateter uygulamalarında yerleşim yerinin doğrulanmasında yöntemlerin karşılaştırılmalı incelenmesi
A comparative examination of the methods in the confirmation of the location in central venous catheter applications
  1. Tez No: 646133
  2. Yazar: MESUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ İŞÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada sağ internal juguler venden takılan santral venöz kateterlerinin ucunun kalp ve venöz yapılar içerisinde bulunduğu konumu doğrulamak için kullanılan elektrokardiyogram, röntgenogram ve ultrasonografi metodlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında hastanemizde ameliyat olan 18 yaş üstü olan ve sağ internal juguler santral venöz kateter takılan 103 hasta çalışmaya dahil edildi. İşlem bölgesinde mevcut enfeksiyonu, ultrasonografik görüntülemeyi engelleyecek yakın zamanlı geçirilmiş cerrahisi, disritmisi ve mevcut intrakardiyak kateteri olan, çalışmaya onay vermeyen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Operasyon için genel anestezi verilen ve kateter takılan hastalarda sırasıyla EKG, USG ve röntgenogram metodlarına göre santral venöz kateterin vasküler ve kardiyak yapılar içindeki yeri incelendi. Hastaların demografik verileri, altta yatan hastalıkları, metodlara göre kateter ucu-atriokaval bileşke mesafesi, p dalgası amplitüdü, kateterin cilde tespit edildiği mesafe kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the electrocardiogram (ECG), rontgenogram and ultrasonography (USG) methods used to verify the position of the tip of the central venous catheters inserted through the right internal jugular vein within the heart and venous structures. 103 patients over the age of 18 who underwent surgery in our hospital between September 2019 and March 2020 and who have been introduced a right internal jugular central venous catheter were included in the study. Patients with existing infection in the procedure area, who had a recent surgery that would prevent ultrasonographic imaging, dysrhythmia, and an existing intracardiac catheter were excluded from the study. The place of CVC in vascular and cardiac structures was examined according to ECG, USG and roentgenogram methods, respectively, in patients who were given general anesthesia for the operation and had catheters placed. Demographic data of the patients, underlying diseases, catheter tip-atriocaval junction distance according to the methods, p wave amplitude, the distance at which the catheter was fixed to the skin were recorded.