Prediction of the power output of a power generation gas turbine using artificial neural network (ANN) approach - case study Libya
Yapay sinir ağı (YSA) yaklaşımı kullanarak bir enerji üretimi gaz türbininin güç çıkışının tahmini vaka çalışması Libya
  1. Tez No: 646167
  2. Yazar: ALI SALEM MOHAMED EMDALEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET TAHİR GÜNEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Model oluşturmanın amacı, gaz türbininin nasıl çalıştığını ve çalışma koşullarının gaz türbini nasıl etkilediğini daha iyi anlamaktır. Bunu test etmek için modele giriş koşulları sağlanmış ve güç çıkışı tahmin edilmiştir. Gaz türbininde, YSA gibi sayısal hesaplama tekniklerini kullanan bilimsel ve pratik modeller, sistemin bir bütün olarak sürecin iyileştirilmesine önemli ölçüde yardımcı olabilir. Libya'daki üç gaz türbini tesisinde elde edilen veri setleri. Yapay sinir ağları için en iyi koşulları ve fonksiyonları belirlemek için deneme-yanılma yöntemi kullanılmıştır. ANN modellerinin performansı ortalama kare (MSE) ve belirleme katsayısı (R2) ile değerlendirildi. girdi olarak kullanılan parametreler: türbin giriş sıcaklığı, hava sıcaklığı, hava basıncı, buhar enjeksiyon hızı, çalışma süresi. çıkış olarak kullanılan güç çıkışı
Özet (Çeviri)
The purpose of creating a model is to better understand how the gas turbine operates and how operating conditions effect the gas turbine. To test this, input conditions are provided to the model and the power output predicted. In gas turbine , scientific and practical models utilizing numerical computational techniques such as ANN can significantly help to improve the process as a whole through systems.This study presents the development of an artificial neural network (ANN) model for the prediction of power output on operating data sets extracted from three gas turbine plant in libya . The trial-and-error method was used to determine the best conditions and functions for artificial neural networks. The performance of the ANN models was assessed through mean square (MSE), and coefficient of determination (R2). parameters used as input : the turbine inlet temperature, air temperature, air pressure, steam injection rate, operting time. power output used as output