Gonadotropinlerle ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon yapılan açıklanmayan infertil çiftlerde hcg günü endometrial kalınlık ve paterninin tedavi başarısına etkisi
The effects of endometrial thickness and endometrial pattern in hcg administration day on treatment success in unexplained infertile couples who underwent ovulation induction and intrauterine insemination with gonadotropins
- Tez No: 646166
- Danışmanlar: PROF. MURAT APİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı gonadotropinlerle OI-IUI uygulanan nedeni belirlenemeyen infertil hastalarda hCG günü ölçülen endometrial kalınlık ve endometrial paternin tedavi başarısına etkisini incelemektir Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Şubat 2013-Eylül 2013 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite polikliniğine başvuran çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 132 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çoklu değişken regresyon analizinde hCG günü ölçülen endometrial kaılnlığın ve endometrial paternin tedavi başarısını etkilemediği ancak endometrial kalınlık için 7 mm cut off değer alındığında bu değer altında gebelik gelişmediği, BMI, antral folikül sayısı ve hCG günü elde edilen matür oosit sayısının istatistiksel olarak anlamlı değişkenler olduğu saptanmıştır. Sonuç: hCG günü ölçülen endometrial kalınlık ve endometrium paterni tedavi başarısını öngörmede anlamlı değişkenler değildir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effects of endometrial thickness and endometrial pattern in hCG administration day on treatment success in unexplained infertile couples who underwent ovulation induction and intrauterine insemination with gonadotropins. Material-method: We recruited 132 patients for our study between February 2013-September 2013 in Zeynep Kamil Education and Research Hospital Infertility Department. Results: we found that endometrial thickness and endometrial pattern in hCG administration day does not influence treatment success rates in multivariate regression analysis. However, there was no pregnancy in patients who had endometrial thickness below 7 mm and body mass index, antral follicle count, and mature follicle count in hCG administration day were independent variables for prediction of pregnancy. Conclusion: Endometrial thickness and endometrial pattern measured on the day of hCG are not significant variables in predicting treatment success.