Evaluation of best preprocessing practices for denoising fnirs signals collected during cognitive and motor tasks
Bilişsel ve motor görevler sırasında toplanan işlevsel yakın kızılaltı işaretlerini gürültüden arındırmak amacıyla kullanılan en iyi önişleme tekniklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 646186
  2. Yazar: UMUT KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BURCU ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yirmi yılda, işlevsel yakın kızılaltı spektroskopi (İYKAS), insan beyninin fonksiyonel organizasyonunu ve uzmanlığını araştırmak için pratik ve etkili bir beyin görüntüleme aracı haline gelmiştir. İYKAS sistemleri, non-invaziv ve kolay konfigürasyonu ve tasarımi ile, hızlı kurulum süresi ve planlanabilirligi nedeniyle sinirbilim araştırmalarında popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, İYKAS çalışmalarında önemli bir sorun, sistemik fizyolojik, deneysel ve enstrümantal artefaktlar nedeniyle çeşitli gürültü kaynaklarının varlığı olmuştur. Enstrümantal gürültü dijital filtrelerle ortadan kaldırılabilirken, kalp atışı, kan basıncı, solunum aktivitesi ve vasküler tondaki değişikliklerin neden olduğu fizyolojik etkilerin frekans spektrumunun kritik bir kısmı, nöronal olarak indüklenen hemodinamik sinyallerinki ile örtüşmektedir. Bu tür sistemik dalgalanmaların varlığı, sinyallerin gerçek zamanlı incelenmesi sırasında yanlış pozitif ve yanlış negatifler ekleyerek sinyal-gürültü oranını bozar. Birçok çalışma fizyolojik gürültünün şiddetini vurgulasa da, nöronal aktivasyonun neden olduğu hemodinamik sinyalleri kaplayan sistemik fizyolojik artefaktları ortadan kaldırmak için hiçbir altın standart ön işleme tekniği henüz keşfedilmemiştir. Literatürde İYKAS sinyallerinden sistemik ve hareket artefaktlarının giderilmesi için çeşitli yöntemler önerilmiştir. Bu çalışmanın amacı, FNIRS literatüründe yaygın olarak uygulanan gürültü azaltma tekniklerini farklı önişleme standardlarında uygulamak ve toplanan İYKAS sinyalindeki sinyal / gürültü oranını artırmada 48 farklı filtre kombinasyonlarının performansını karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Over the past two decades, FNIRS has become a practical and effective neuroimaging tool for investigating functional organization and specialization of the human brain. FNIRS systems have gained increasing popularity in neuroscience research due to non-invasive and light weight configuration and designs, field deployability, quick set-up time and planning. However, a major problem with FNIRS recordings has been the presence of various sources of noise mainly due to systemic physiological, experimental and instrumental artifacts. While instrumental noise can be eliminated by digital filters, a critical portion of the frequency spectrum of physiological effects caused by variations in heartbeat, blood pressure, respiratory activity and vascular tone overlap with that of the neuronally induced hemodynamic signals of interest. The presence of such systemic fluctuations degrades the signal to noise ratio by introducing false positive and false negatives besides real time interpretability of the signals. While many studies have emphasized the severity of physiological noise, no golden standard preprocessing technique could be proposed for eliminating systemic physiological artifacts which overlay hemodynamic signals induced by neuronal activation. Several methods for removal of systemic and motion artifacts from FNIRS signals have been proposed in the literature. However; no standardized pipeline of preprocessing steps could be reliably proposed as a gold standard for isolating the task related neuronally induced hemodynamic changes of interest. The aim of this study is to implement commonly applied noise reduction strategies in FNIRS literature into varying preprocessing pipelines and compare the performance of 48 different pipelines in increasing the signal to noise ratio in FNIRS signal collected during motor tasks.