Türk milli kültürünün Atatürk Devrimlerine etkileri
The effects of Turkish national culture on Atatürk Revolutions
- Tez No: 646213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Art History, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Türk tarihi ve kültürü, dünyanın eski ve kadim kültürlerinden biridir. Türk milletinin büyüyüp gelişmesinde, dünya tarihinde önemli imparatorlukların kurulmasında ve medeniyete önemli katkılar sunmasında Türk milli kültürü unsurlarının etkisi büyük olmuştur. Büyük Hun, Göktürk, Uygur ve Selçuklular ile başlayan bu süreç Osmanlı İmparatorluğu ile zirveye ulaşmıştır. İslamiyet'in kabulünden sonra Arap ve Fars kültürü etkisi altına giren Türkler, yavaş yavaş bu kültürlerinden uzaklaşmaya başlamışlardır. Özellikle on altıncı yüzyıldan itibaren artan bu etkiler nedeniyle Türkler, kendilerini yüzyıllarca ayakta tutan kültürlerinden uzaklaşmaya başlamış, bunun neticesinde de gerilemeye başlamışlardır. Batıda meydana gelen sosyal ve siyasal gelişmeler neticesinde özellikle on dokuzuncu yüzyılda Avrupa, sosyal ve siyasal açıdan büyük bir atılım içine girmiştir. On dokuzuncu yüzyıla kadar bu gelişmeleri sadece teknik açıdan değerlendiren Osmanlı İmparatorluğu neticede Avrupa karşısında gerilemeye başlamıştır. İlerlemenin sadece teknik yönden olamayacağını anlayan devlet adamları ve aydınlar, devleti sosyal ve siyasal açıdan da dönüştürme çabasına girişmişlerdir. Bu hadiseler Osmanlı İmparatorluğu'nu bir kültür arayışına itmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son yüzyılı ile başlayan Türkiye'deki kimlik arayışı, cumhuriyetin ilanıyla Tük milliyetçiliğinin devletin resmî ideolojisi seçilmesi ile sonuçlanmıştır. Özellikle yirminci yüzyılın başlarında Osmanlı Devleti'nde etkisini iyice hissettiren bu ideoloji, Ulusal Kurtuluş Savaşının başlamasında ve zaferle sonuçlanmasında kilit rolü oynamıştır. İmparatorluğun en buhranlı dönemlerinde büyüyüp yetişen Mustafa Kemal Atatürk, yaşadığı tecrübeler ışığında kurtuluşun ancak Türk milli kültürüne yani öze dönüşle mümkün olabileceğini, Türk milli kültürünün geliştirilip onun dünyaya tanıtılması ile muasır medeniyetler seviyesine ulaşılabileceğini savunmuştur. Bu nedenle de hem kurtuluş mücadelesini Türkçülük düşüncesi üzerine dayandırmış, hem de kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni Türk milli kültürü üzerine temellendirmiştir. Bu amaçla Osmanlı Devleti'nin son yıllarında Türk tarihi ve kültürü üzerine yapılan çalışmaları daha sistemli ve organize hale getirerek yapılacak devrimlerin Türk tarihi ve kültürü ile bağdaşmasına özen göstermiş, devrimleri Türk milli kültürüne dayandırmıştır. Bu doktora tezi çalışmasında da Türk milli kültürünün Atatürk devrimleri üzerindeki etkilerine değinilmiş, devrimlerin yalnızca siyasal ve idari alanda olmadığı aynı zamanda bir kültür devrimi olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish history and culture is one of the oldest and ancient cultures in the world. The elements of Turkish national culture, have had a great impact on the growth and development of the Turkish nation, the establishment of important empires in the history of the world and their contribution to civilization. This process, which started with Asia Hun, Göktürk, Uygur and Seljuks, reached its peak with the Ottoman Empire. Turks, who the acceptance of Islam came under the influence of Arab and Persian culture after, started to move away from these cultures slowly. Due to growing these effects, especially from the sixteenth century, the Turks began to move away from their culture that kept them alive for centuries, and as a result, they began to decline. As a result of the social and political developments occurring in the west, especially in the nineteenth century, Europe entered into a major leap in social and political terms. Until the nineteenth century, the Ottoman Empire, which evaluated these developments only technically, eventually started to decline against Europe. The statesmen and intellectuals that Understood that progress cannot only be technically, they have also attempted to transform the state socially and politically. These events orientated the Ottoman Empire into a search for culture. The searching of identidy that started with last century of Ottoman Empire has resulted with choise of Turkish nationalism after that the proclamation of the republic. Especially in the early twentieth century, this ideology that growing to its effect played a key role in the started of the National War of Independence and vinnig its war. Mustafa Kemal Atatürk, who grew up and thrivig in the most depressed periods of the empire, argued that in the light of his experiences, salvation can only be achieved by returning to the Turkish national culture, that is to say, and the level of contemporary civilizations can be reached by developing and introducing the Turkish national culture to the World. For this reason, he based his struggle for liberation both on the idea of Turkism and based his new republic on Turkish National culture. For this purpose, the studies on Turkish history and culture in the last years of the Ottoman State have been made more systematic and organized, paid attention to the compatibility of the revolutions to be made with the Turkish history and culture and based the revolutions on the Turkish national culture. In this doctorate thesis study, the effects of Turkish national culture on Atatürk revolutions were emphasized and it was emphasized that the revolutions were not only in the political and administrative fields but also a cultural revolution.