Uluslararası baskıresim yarışmaları ve Türkiye'den katılım durumları
International painting competitions and status of participation from Turkey
- Tez No: 646519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Geçmişten günümüze Baskıresim denildiğinde kağıdın ve matbaanın icadına dayanan bu süreç toplumun sanata olan bakış açısı ile beraberinde getirdiği sanatçı ihtiyacı ve keşfedilmeyi bekleyen sanat dalları içinde dönemi içerisinde önemli yere sahip olan, sonrasında ise teknolojinin gelişmesiyle yeni arayışların beraberinde getirdiği alt kırılımlarının da birer ayrı sanat dalı olduğu Baskıresim sanatı diğer milletlerde olduğu gibi Türkiye'de de Çağdaş Türk Resim Sanatı içerisinde bir ifade ve anlatım biçimi olarak görülmekte ve gösterilmektedir. Plastik Sanatların hemen her dalında olduğu gibi Baskıresim Sanatı da sanat piyasası içerisine girmiş, özgün eserler üretilmesinde, sanatçıların ve genç yeteneklerin ortaya çıkmasında bir ifade biçimi olarak aynı ve farklı sanat disiplinlerinden insanlar ile iletişime geçebilme ve halk tarafından beğenilme ve kabul edilme olanağı sağlamaktadır. Bu bağlamda Baskıresim sanatı ve sanat-sanatçı-halk üçlemesinde Baskıresim yarışmalarını, kültürel anlamda ulusal ve uluslararası yapılan yarışma ve çalıştayların önemi, gerekliliği ve yurtdışında çok fazla örnekleri olan Baskıresim etkinliklerine Türkiye'den katılım durumlarını, sergi ve kataloglardan, yarışmalar ile ilgili ulaşabilen yazılı ve dijital kaynaklardan ve uzman görüşlerinden elde edilen bilgilerle sentezlenerek durum tespit çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This process, which is based on the invention of paper and printing when it is called from the past to the present, is a distinct art branch which has an important role in the period of the art that the society brings with its perspective on art, and which has an important place within the period of art that is waiting to be explored, and then brought new searches with the development of technology. Printmaking art in Turkey as well as in other nations Contemporary Turkish Painting is seen as a form of expression in art and expression and is shown. As in almost every branch of the Plastic Arts, the Art of Printmaking also enters the art market and provides the opportunity to communicate with people from the same and different art disciplines as an expression in the production of original works, the emergence of artists and young talents and to be appreciated and accepted by the public. In this context, printmaking art and art-artist-folk trilogy Printmaking competitions, cultural sense of national and international structures of competition and the importance of the workshop, necessity and abroad, many examples of which Printmaking events accession states from Turkey, exhibitions and catalogs, and written contact regarding competitions A case study was performed by synthesizing the information obtained from digital sources and expert opinions.