İntrakraniyal kitle operasyonu geçiren olgularda intraoperatif laktat yüksekliğinin postoperatif mortalite ve morbidite üzerine etkileri: Retrospektif değerlendirme
The effects of intraoperative lactate elevation on postoperative mortality and morbidity in cases with intracranial tumor operation: Retrospective evaluation
  1. Tez No: 646731
  2. Yazar: SEVAL KILBASANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT YAŞAR ÖZKALKANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: İntrakraniyal kitle operasyonu yapılan hastalarda intraoperatif laktat seviyeleri yükselmektedir. Biz de yüksek laktat seviyelerinin etyolojisini ve klinik önemini belirlemek için hastanemizde yapılan intrakraniyal kitle operasyonlarında, intraoperatif laktat yüksekliğinin postoperatif sistemik ve nörolojik komplikasyonlarla ilişkisi ve postoperatif morbidite ve mortaliteye olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Metod: Bu çalışmada hastanemizde 2018 yılında elektif cerrahi yapılan 18 yaş üstü 166 hasta incelendi. Hastalar laktat düzeyine göre yüksek (≥ 2,1 mmol/l) ve normal (
Özet (Çeviri)
Aim: Intraoperative lactate levels increase in patients who underwent intracranial tumor surgery. In order to determine the etiology and clinical significance of high lactate levels, we aimed to investigate the relationship between intraoperative lactate elevation and postoperative systemic and neurological complications and the effects on postoperative morbidity and mortality in intracranial tumor operations performed in our hospital. Method: In this study, 166 patients over the age of 18 who underwent elective surgery in our hospital in 2018 were examined. The patients were divided into two groups according to the lactate level as high (≥ 2.1 mmol/l) and normal (