Algılayıcı türlerinin güneş takip sisteminde etkinliğinin araştırılması
Investigation of the activities of sensor types in solar tracking system
  1. Tez No: 646759
  2. Yazar: TUĞBA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YÖNETKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle enerjiye olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Fosil yakıtların sınırlı olması alternatif enerji kaynakları aramaya teşvik etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı artan enerji talebini karşılamada önemli bir yere sahiptir. Güneş enerji teknolojileri günümüzde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Güneş enerjisinden yüksek verimlilikle güç elde etmede güneş takip sistemleri gündeme gelmektedir. Bu çalışmada çift eksenli tasarlanmış üç güneş takip sisteminde aynı özellikte yerleştirilen panellerin üzerinde üç farklı algılayıcının performansları karşılaştırılmıştır. Sistemin sabit ve hareketli konumda belirli aralıklarla gerilim ve akım değerleri ölçülmüştür. Elde edilen verilere göre güneş panellerinin sabit ve hareketli konumda toplam üretimleri karşılaştırıldığında hareketli konumda sabit konuma göre; LilyPad Işık Sensörlü sistemde %36,68 oranında, SMD Sensörlü sistemde %38,42 ve LDR'li sistemde %43,58 oranında artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The development of technology, the demand for energy is increasing day by day. Limited fossil fuels encourage seeking alternative energy sources. The use of renewable energy sources has an important place to meet increased energy demand. Solar energy technologies are frequently used today. Solar tracking systems are on the agenda in achieving power with high efficiency from solar energy. In this study, the performances of three different sensors on the panels placed in the same feature in three solar tracking systems designed with biaxials were compared. The voltage and current values of the system were measured in fixed and mobile positions at regular intervals. According to the data obtained, when the total productions of solar panels in fixed and mobile mode are compared; There was an increase of 36.68% in the LilyPad Light Sensor system, 38.42% in the SMD Sensor system, and 43.58% in the LDR system.